Zawodnicy Fajfera w seniorskich finałach MP w Lekkoatletyce. Dominik Tabor 16. w kraju

307 0

Wśród panów w biegu na 5000m najlepszy był Krzysztof Żebrowski, który wynikiem 14.21,97 ustanowił nowy rekord życiowy. Srebrny medal wywalczył Damian Kabat – 14.25,04, a brązowy Dawid Malina – 14.25,79. W tej rywalizacji wystąpili również zawodnicy łapanowskiego „Fajfera”. Dominik Tabor poprawił swój rekord życiowy o 14 sekund – 15:05.87, co dało mu 16 miejsce w gronie 30 zawodników. Dobrze spisał się nasz jedyny senior – Łukasz Wrona, który przekroczył linię mety z rezultatem 15:59. Było to pożegnanie Łukasza ze startami na bieżni. Obaj zawodnicy są bardzo zadowoleni ze swoich wyników. Bieg odbywał się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (temperatura 32 stopnie i 70% wilgotności).

W trójskoku najlepszy był Adrian Świderski, który zaliczył tylko jedną udaną próbę na 16,63 m. Drugi był Karol Hoffmann – 16,29 m, a trzeci Bartosz Bonecki – 16,06 m.

W gronie kobiet w tej samej konkurencji triumfowała weteranka Małgorzata Trybańska-Strońska – 13,46 m. Wyprzedziła ona Annę Starzak – 13,32 i Martynę Bielawską – 13,27. Na starcie nie stanęła najlepsza polska zawodniczka Anna Jagaciak-Michalska, która zmaga się z urazem.

Mistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Paulina Guba. Wicemistrzyni uniwersjady z Gwangju w swojej najlepszej próbie uzyskała 17,63 m. O ponad metr zdystansowała Agnieszkę Maluśkiewicz – 16,57 m i Annę Wlokę – 16,42 m.

W finale 100 metrów triumfowała, wracająca po poważnej kontuzji Marika Popowicz – 11,44. Wyprzedziła ona Martę Jeschke – 11,50 i Annę Kiełbasińską – 11,52.

Największą sensację dnia sprawił 21 letni Przemysław Słowikowski w biegu na 100 metrów. Reprezentant Floty Gdynia z nowym rekordem życiowym 10,39, pokonał mistrza sprzed roku – Karola Zalewskiego (10,42)
Na koniec dnia rozdano medale w biegu na 5000 metrów kobiet i mężczyzn. U pań triumfowała dobrze znana ze średnich dystansów Renata Pliś – 15.36,18. Druga była Dominika Nowakowska – 15.46,20, a trzecia Dominika Napieraj – 15.55,96.

Drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Krakowie nie było niespodzianek Najlepszy wynik w sezonie Kamili Lićwinko w skoku wzwyż, dziesiąty tytuł mistrza Polski Piotra Małachowskiego w rzucie dyskiem, pewny triumf Pawła Fajdka i znakomita rywalizacja 800-metrowców.

Poniedziałkową rywalizację rozpoczęli dyskobole. Po raz dziesiąty w karierze mistrzem Polski w rzucie dyskiem został Piotr Małachowski z wynkiem 65,60 m Drugie miejsce zajął Robert Urbanek – 64,02 m, a trzecie 22-letni Paweł Pasiński – 59,69 m.

W biegu na 400 metrów przez płotki równych sobie nie miał Patryk Dobek, który na niedawnym mityngu Diamentowej Ligi ze świetnym wynikiem wdarł się do światowej czołówki. Zawodnik SKLA Sopot w finale pobiegł luźnie i treningowo uzyskując czas 50,80. Drugi miejsce zajął Marcin Jabłoński, który wynikiem 51,12 ustanowił rekord życiowy, a trzeci był Paweł Gwiazdoń – 51,32 też z życiówką. Wśród pań triumfowała Joanna Linkiewicz – 56,38 przed Emilią Ankiewicz – 57,02 i Tiną Matusińską – 57,13.

W biegu płaskim pań na 400 metrów najszybsza była najlepsza z Polek w tym sezonie Patrycja Wyciszkiewicz, 51,95. Druga z rekordem życiowym – 52,13 – była Iga Baumgart, a trzecia Justyna Święty – 52,53.
Wśród mężczyzn triumfował Łukasz Krawczuk – 46,21.. Wyprzedził on Jakuba Krzewinę – 46,36 i Kacpra Kozłowskiego – 46,38.

W skoku wzwyż, pod nieobecność kontuzjowanej Justyny Kasprzyckiej, pewnie po złoty medal sięgnęła Kamila Lićwinko. Wygrała z najlepszym wynikiem sezonu 1,98 m. Wysokość tę pokonała w trzeciej próbie. Wicemistrzynią Polski została Izabela Mikołajczyk – 1,86 m, a brązowy Aneta Rydz – 1,86 m.

Żadnych problemów z wygraną nie miał mistrz świata Paweł Fajdek. Pewnie sięgnął on złoty medal z wynikiem 79,84 m. W jednym z rzutów, który wyszedł za promień, zmierzono mu jednak 80,29 m. Po zawodach mistrz świata powiedział, że jest nie do końca zadowolony ze swoich rzutów, jako jedne z powodów słabszej dyspozycji wymienił zmęczenie ostatnimi podróżami i… rozlanie się w plecaku napoju, co spowodowało zalanie rękawicy do rzucania. Wicemistrzem Polski został Wojciech Nowicki – 73,80 m, a trzecie miejsce zajął Arkadiusz Rogowski – 68,80 m.

Interesujący był finał mężczyzn na 800 metrów. Bieg mocno rozpoczął Marcin Lewandowski ale to Adam Kszczot, po ładnym finiszu zajął pierwsze miejsce z czasem 1.46,70. Drugi był mocno niepocieszony Lewandowski 1.47,32. Trzecie miejsce zajął Artur Kuciapski – 1.47,64.

W gronie pań na tym samym dystansie triumfowała Joanna Jóźwik – 2.02,99, która na ostatniej prostej odparła atak Angeliki Cichockiej – 2.03,28. Trzecia była Syntia Ellward – 2.04,72.
W konkursie tyczkarzy po złoty medal sięgnął Paweł Wojciechowski – 5,70. Drugi był Robert Sobera – 5,60 m. Na rozgrzewce miał on jednak przykre zdarzenie. Pękła bowiem tyczka, która uszkodziła jego nadgarstek. Po zawodach dłoń była wciąż spuchnięta. Brązowy medal wywalczył Piotr Lisek – 5,40 m.

Na konie
We wtorek trzeci, ostatni dzień rywalizacji.c dnia rywalizowały sztafety 4×100 metrów. W gronie kobiet triumfowała ekipa AZS AWF Wrocław – 44,50, co jest nowym rekordem Polski, przed UKS 19 Bojary Białystok – 44,72 i SKLA Sopot – 44,90. Wśród panów najlepsza była ekipa OŚ AZS Poznań – 39,66. Drugie miejsce dla Podlasia Białystok – 40,17, a trzecie dla AZS AWF Kraków – 40,28.

Tekst i zdjęcia: Michał Tabor