Reklama

Piłka nożna: W sezonie 2019/20 obowiązywać będą znowelizowane przepisy gry

Do rozpoczęcia kolejnej rundy zostało niewiele czasu, większość drużyn wznowiła już treningi. Jest to idealny moment, by zapoznać się z nowelizacją przepisów gry, która weszła w życie z początkiem lipca 2019 r.

Oto najważniejsze zmiany:

Zagranie ręką Gol strzelony przypadkowo ręką nie będzie uznany. Nie można też zwiększać powierzchni ciała, np. trzymając rękę nad głową. Przewinieniem nie będzie natomiast dotknięcie piłki w sytuacji, gdy zawodnik podpiera się na ręce ułożonej w naturalny sposób, a także gdy powierzchnia ręki nie powiększa powierzchni ciała lub jest ułożona w naturalny sposób.

Kartki dla trenera i sztabu szkoleniowego
Żółtą lub czerwoną kartką w trakcie spotkania może zostać ukarany nie tylko piłkarz, ale także członek sztabu. Wciąż aktualne są ostrzeżenia oraz odesłanie z murawy. Jeśli osoby, którą sędzia chce ukarać nie uda się zidentyfikować, odpowiedzialność ponosi pierwszy trener.

Losowanie na początek meczu
Do tej pory, dzięki sędziowskiemu rzutowi monetą przed startem spotkania, jednej z drużyn przydzielano wybraną połowę, druga za to rozpoczynała mecz. Teraz sytuacja będzie wyglądać inaczej. Zespół, który „wygra” rzut monetą, zdecyduje, czy woli rozpocząć spotkanie, czy wybrać dla siebie stronę boiska.

Zmiana zawodnika
Zawodnik, który będzie miał opuścić boisko, musi zejść z niego najkrótszą drogą. Miejsce, w którym zawodnik ma opuścić plac gry może zostać wskazane przez sędziego.

Trafienie piłką w sędziego
Jeśli w trakcie meczu arbiter zostanie przypadkiem trafiony futbolówką, gra zostanie przerwana. Mecz będzie wznowiony po rzucie sędziowskim.

Mur
Jeśli drużyna atakująca otrzyma rzut wolny, a zespół broniący ustawi mur składający się z co najmniej trzech zawodników, piłkarze drużyny atakującej nie będą mogli ustawić się w odległości bliższej niż 1 m od muru. Jeśli piłkarze drużyny atakującej nie zastosują się do tego przepisu, sędzia zarządzi rzut wolny na korzyść drużyny broniącej.

Rzut wolny
Stały fragment gry może zostać wykonany szybko, jeszcze przed pokazaniem przez arbitra żółtego, czy czerwonego kartonika. Sędzie dany kartonik może wyciągnąć już po oddaniu strzału/zakończeniu kolejnej akcji. Ma to zapobiec tzw. „faulom taktycznym”.

Rzut karny. W przypadku „jedenastki” golkiper, może stać na linii bramkowej tylko jedną stopą. Jeśli zawodnik mający wykonać rzut karny będzie potrzebował pomocy medycznej, sędzia może zarządzić krótką przerwę, a wspomniany zawodnik może pozostać na boisku po zakończeniu interwencji i wykonać rzut karny.

Piątka
Jeśli bramkarz wznawia grę wykopem z piątego metra, piłka nie musi już opuścić pola karnego.