Futsal. Polacy z zawodnikami BSF Bochnia wśród najlepszej czwórki ME

Reprezentacja Polski do lat 19 z czterema zawodnikami BSF-u ABJ Bochnia w składzie awansowała do półfinału mistrzostw Europy! W czwartkowy wieczór w łotewskiej Rydze podopieczni selekcjonera Łukasza Żebrowskiego zwycięstwem nad gospodarzami 3-1 (1-0) przypieczętowali awans do strefy medalowej. Swoje trafienia w tym spotkaniu zaliczyli gracze BSF-u Tomasz Palonek i Piotr Matras, a gola numer trzy dołożył Bartosz Borowik. Oprócz wspomnianych dwóch zawodników na parkiecie rywalizowali jeszcze Mateusz Matlęga i Mateusz Prokop, którzy również reprezentują barwy klubu futsalowego z Bochni.

Po wtorkowej porażce z Portugalią 1-3 (1-3) i czwartkowym zwycięstwie Portugalczyków nad Rosjanami 4-1 (1-1) było pewne, że do awansu do półfinału ME Polakom wystarczy remis z najsłabszą drużyną w grupie, a mianowicie zespołem gospodarzy. “Biało-Czerwoni” nie mieli ani przez moment w głowie rywalizacji zaledwie o remis, a chcieli zwyciężyć nad Łotyszami. Tak się rzeczywiście stało i to bez większych kłopotów, bowiem polski zespół kontrolował przebieg rywalizacji od pierwszego gwizdka do końcowej syreny.

Gospodarzy w pierwszej połowie spotkania było stać tylko na jednorazowe zagrożenie naszej bramki. W sytuacji kiedy Mateusz Matlęga stracił piłkę okazję do wyrównania wyniku miał Artjoms Kozlovskis, jednak powracający do defensywy Matlęga zdołał wybić piłkę, która wydaje się nieuchronnie zmierzała do naszej bramki. Chwilę wcześniej, bo w 14. minucie Matlęga spisał się o wiele lepiej, bowiem mimo, że był faulowany to udało mu się dograć piłkę między nogami bramkarza Łotwy, a tą do siatki bez najmniejszych problemów skierował zawodnik III-ligowego Podhala Nowy Targ, a w rozgrywkach futsalowych reprezentujący barwy BSF-u – Tomasz Palonek. Łotysze już przed przerwą próbowali gry z wycofanym bramkarzem, jenak do pauzy nie przyniosła ona oczekiwanych przez nich efektów i Polacy zeszli na przerwę z minimalnym prowadzeniem.

“Biało-Czerwoni” wyszli na drugą część spotkania bardzo zmotywowani i szybko się to opłaciło. Już niespełna półtorej minuty po przerwie z rzutu rożnego mocno przed bramkę dograł Piotr Matras, a w polu karnym świetnie znalazł się Bartosz Borowik, który z bliskiej odległości dopełnił formalności podwyższając prowadzenie zawodników grających z “Orzełkiem” na piersi. Druga połowa to również zdecydowanie lepsza gra Łotyszy, których jednak albo powstrzymywał świetnie dysponowany w naszej bramce Krzysztof Iwanek, albo sami byli na tyle nieskuteczni, że w dobrych sytuacjach się mylili. W 28. minucie gospodarzom turnieju udało się zdobyć gola kontaktowego. W ogromym zamieszaniu przed naszą bramką najlepiej odnalazł się Toms Kristians Grislis, który wbił piłkę do bramki i przywrócił nadzieję żywiołowo reagującej publiczności. Cztery minuty później fanów ekipy z Łotwy uciszył jednak Matras, który wykorzystał świetny odbiór Matlęgi w sytuacji gdy Łotysze grali “przewagę”. Trzeba przyznać, że bramka przecudnej urody, bowiem popularny “Matrasik” zapakował futbolówkę wprost w “okienko” bramki strzeżonej przez Renarsa Sketersa-Kambalsa. W końcówce szansę na to, aby podwyższyć zwycięstwo miał jeszcze Palonek, jednak w dobrej sytuacji źle przyjął sobie piłkę.

Rywalem reprezentacji Polski U-19 w meczu półfinałowym będą rówieśnicy z Hiszpanii, którzy wręcz rozgromili swoich przeciwników w fazie grupowej zdobywając komplet punktów i kończąc tą fazę turnieju z bilansem bramkowym 15-1. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek o godz. 19:00! Transmisja po raz pierwszy nie tylko w aplikacji i na stronie TVP Sport, ale również na antenie! W drugim półfinale nasi grupowi rywale Portugalczycy zagrają z Chorwacją.

Łotwa U-19 – Polska U-19 1-3 (0-1)
Bramki: Toms Kristians Grislis 28 – Tomasz Palonek 14, Bartosz Borowik 22, Piotr Matras 32

Łotwa U-19: Renars Sketers-Kambals, Arturs Meikulans – Grigorijs Cvetkovs, Peteris Ivenkovs, Edgars Tarakanovs, Zanuels Skopenko, Nikita Jelagovs, Artjoms Kozlovskis, Ruslans Medvedins, Makars Sinakovs, Danils Maligins, Toms Krystians Grislis, Andrejs Iljins.
Polska U-19: Krzysztof Iwanek, Patryk Puzio, Tomasz Warszawski – Michał Groń, Jakub Raszkowski, Bartosz Borowik, Konrad Jekiełek – Mateusz Prokop, Mateusz Matlęga, Piotr Matras, Tomasz Palonek, Paweł Piór, Paweł Lisiński, Maksymilian Lewandowski.

żółta kartka: Kozlovskis.

sędziowali: Chiara Perona (Włochy), Jarosław Wowczok (Ukraina).