Reklama

Co dalej z rozgrywkami piłkarskimi?

W związku z sytuacją epidemiczną w naszym kraju związki sportowe zdecydowały się przerwać bądź zakończyć rozgrywki, a o przykładach pisaliśmy już na łamach naszego portalu. W zawieszeniu trwają także rozgrywki piłkarskie, które w naszym rejonie są najbardziej popularne. Opcji rozwiązania sytuacji, gdyby nie doszło do dogrania sezonu 2019/20 jest kilka.

Zanim jednak nad tym się zastanowimy to według „Dziennika Łódzkiego” w poniedziałek ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk, podczas którego wszystkie związki sportowe w Polsce zostaną zobligowane do zakończenia rozgrywek w kraju.

Prawnicy już pracują, aby wszystkie działania związków były zgodne z prawem i opracowują modele rozwiązywania kontraktów z zawodnikami, sponsorami etc. Wszystko musi mieć jakąś podstawę prawną, żeby nie skończyło się długimi rozprawami w sądach, które mogłyby storpedować kolejne sezony rozgrywkowe.

Mają zostać również podjęte decyzje odnośnie do premii za awans do europejskich pucharów (w przypadku Ekstraklasy) oraz tego czy zachowane zostaną spadki z lig. W przypadku Polskiego Związku Koszykówki odstąpiono od degradacji klubów znajdujących się w „czerwonej” strefie, z kolei w Polskim Związku Piłki Nożnej póki co zachowano to rozwiązanie.

Zastanawiamy się jak mogłyby się zakończyć rozgrywki w naszych lokalnych ligach. Wersje o których mówi się głośno są właściwie trzy: pierwsza z nich to anulowanie całego cyklu rozgrywkowego i przystąpienie do kolejnego w tych samych składach, druga to utrzymanie tabeli po ostatniej w całości rozegranej kolejce jak zaproponował w najwyższych ligach PZPN, a trzecia to powiększenie lig tak aby żadna z drużyn nie spadła, a ekipy które wywalczyły awans rzeczywiście go uzyskały.

Przeprowadźmy krótką analizę, kto awansuje, a kto spada w naszych niższych ligach z powiatu bocheńskiego i brzeskiego w przypadku, gdyby zastosowano drugie zaprezentowane przez nas wyjście. Najprawdopodobniej Canpack Okocimski Brzesko w tym momencie spadłby z IV ligi, jeżeli chodzi o nasze drużyny „ligowe”, a GKS Drwinia i BKS Bochnia znajdują się na miejscach bezpiecznych.

Klasa Okręgowa

Awans do IV ligi: Rylovia Rylowa

Spadek: Orzeł Dębno, Olimpia Bucze (tabela po 12. kolejce, gdyż w 13. jeden mecz został przełożony)

Klasa A (Brzesko)

Awans: LKS Poręba Spytkowska

Spadek: Jedność Paleśnica, Strażak II Mokrzyska/Szczepanów, Jadowniczanka Jadowniki

Klasa A (Bochnia)

Awans: Błyskawica Proszówki

Spadek: Raba Niedary

Klasa B (Brzesko)

Awans: Spółdzielca Grabno, Sokół II Maszkienice/Iskra Łęki

Klasa B (Bochnia)

Awans: Żubr Gawłówek, Zryw Królówka

źródło: Dziennik Łódzki/własne.