Reklama

Piłka nożna: Piotr Górecki i Damian Szydłowski:- zapewnić młodym piłkarzom warunki do rozwoju

Pod koniec 2020 roku ogłoszone zostało powstanie projektu „Treningi Indywidualne – Bochnia”. Zajęcia w jego ramach prowadzą dwaj trenerzy: Piotr Górecki i Damian Szydłowski. Na czym polega, do kogo kierowana jest oferta i co mogą zyskać zawodnicy poprzez trening indywidualny można dowiedzieć się, czytając nasz wywiad z młodymi szkoleniowcami.

– Jaka jest idea Waszego projektu. Co „Treningi Indywidualne” mają wykształcić u zawodników i w których aspektach trening indywidualny jest lepszy od zespołowego?

P.G, D.S:– Główną ideą naszego projektu jest zapewnienie młodym piłkarzom z Bochni i okolic warunków do rozwoju oraz doskonalenia swoich umiejętności piłkarskich. Trening indywidualny to ciągła obserwacja zawodnika, eliminacja złych nawyków, a także nauka nowych elementów, które ciężko byłoby wypracować na zajęciach z drużyną z powodu nierzadko zbyt licznych grup treningowych. Taka forma pozwala skupić się na aspektach, które wymagają o wiele więcej powtórzeń niż przewiduje to standardowa jednostka treningowa.

– Jak powszechnie wiadomo, piłka nożna jest sportem zespołowym. Czy treningi indywidualne mogą zastąpić zajęcia grupowe, czy należy je traktować wyłącznie jako ich uzupełnienie?

– Treningi indywidualne stanowią uzupełnienie regularnego treningu klubowego i same w sobie nie zastąpią jednostki z drużyną. Jednakże oferowana przez nas forma umożliwia poprawę elementów, które wymagają ciągłego doskonalenia w celu jak najlepszego zaprezentowania się na treningach czy meczach w swoim klubie.

– Jak narodził się pomysł projektu? Czy bocheńskie środowisko piłkarskie to według Was dobre miejsce do rozpoczęcia takiej działalności?

– Podczas treningów z drużynami, które prowadzimy jako trenerzy zauważyliśmy, że nie mamy wystarczająco czasu, aby skupić się na technice i działaniach indywidualnych u dzieci, ponieważ zazwyczaj musimy koncentrować się na całej grupie treningowej. Narodził się więc pomysł treningów indywidualnych, które „”de facto” są już od dawna praktykowane z dużym zainteresowaniem w większych miastach. Uważamy, że w Bochni tego typu przedsięwzięcie będzie cieszyć się równie dobrym odbiorem. Sami żałujemy, że „za dzieciaka” nie mieliśmy możliwości aby uczestniczyć w takich treningach.

– Do kogo przede wszystkim skierowana jest Wasza oferta?

– Nasza oferta skierowana jest do młodzieży i dzieci od szóstego roku życia, które oczekują od siebie coraz więcej i chcą stać się lepszymi zawodnikami. Oferujemy dodatkowo zajęcia bramkarskie oraz treningi w małych grupach.

– Na jakie warunki pod względem sprzętu i bazy mogą liczyć zawodnicy, którzy zdecydują się na „Treningi Indywidualne”?

– Na tę chwilę dysponujemy orlikiem, halą i boiskiem przy ulicy Parkowej, boiskiem w Chodenicach oraz Halą Widowiskowo-Sportową. W celu zapewnienia dogodnych warunków zajęć udostępniamy własny sprzęt, jak i również ten, który na co dzień mają do dyspozycji sekcje piłki nożnej MOSiR Bochnia, oczywiście dzięki życzliwości MOSiRu.

– Jaką przyszłość widzicie Panowie dla swojego projektu? Czy treningi indywidualne zawodników będą odgrywały jeszcze większą rolę niż obecnie?

– Według nas trend indywidualnych zajęć będzie odgrywał coraz większe znaczenie w przyszłości. Konkurencja w piłce nożnej jak wiadomo jest ogromna, a o powodzeniu w tej dyscyplinie często decydują detale, które przez młodego piłkarza wypracowywane mogą być tylko ciężką pracą. Mówiąc o naszym projekcie, aktualnie chcielibyśmy się skupić na lokalnej piłce nożnej, która mimo dużego zainteresowania w Bochni, nie przeżywa swoich najlepszych lat. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, jednakże na ten moment trudno coś więcej powiedzieć ze względu na wciąż trwającą sytuację epidemiologiczną. Jesteśmy dobrej myśli.

Piotr Górecki: Trener UEFA B, nauczyciel, absolwent wychowania fizycznego na AWF w Krakowie. Były zawodnik m.in. Sandecji Nowy Sącz, Cracovii Kraków, III-ligowego BKS Bochnia i Górnika Wieliczka, uczestnik młodzieżowych konsultacji Polski i MZPN.

Damian Szydłowski: Trener UEFA B oraz przygotowania motorycznego, czynny zawodnik i wychowanek BKS Bochnia. Uczestnik konferencji trenerskich m.in. w SL Benfica Lizbona.

grafika: treningibochnia.pl