Reklama

Certyfikaty jakości PZPN nie dla szkółek z Bochni i okolic

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów, które zajmują się szkoleniem dzieci i młodzieży w zakresie gry w piłkę nożną. Dzięki temu łatwo możemy wyznaczać standardy szkolenia oraz weryfikować szkółki do których trafiają nasze pociechy. Proces ten po raz pierwszy został zakończony końcem listopada ubiegłego roku, a wśród wyróżnionych 694 podmiotów z całego kraju nie znalazł się żaden z klubów piłkarskich i szkółek z powiatu bocheńskiego. To nie są najlepsze informacje dla rozwoju naszego regionu, jeżeli chodzi o futbol.

Podstawowym założeniem Programu Certyfikacji PZPN szkółek piłkarskich jest ujednolicenie i podniesienie poziomu szkolenia. Dzięki odznaczeniu (złotemu, srebrnemu bądź brązowemu) rodzice oraz dzieci uczęszczające na zajęcia do danej szkółki mogą być pewne, że prezentuje ona poziom, który jest odpowiedni dla uzyskiwania odpowiednich efektów szkoleniowych. Takie odznaczenie ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej daje także przewagę rynkową dla danego podmiotu nad resztą konkurencyjnych szkółek, które certyfikatu nie posiadają.

Aby uzyskać odznakę złotą, srebrną lub brązową należy spełnić warunki ściśle określone przez PZPN. Dotyczą one infrastruktury i liczby drużyn, organizacji pracy szkółki oraz turniejów, a także tego czy szkółka posiada program szkoleniowy, opiekę medyczną, specjalistyczny sprzęt treningowy i czy spełnia wszystkie wymogi formalno-prawne.

Jeżeli chodzi o Małopolskę to PZPN przyznał 79 odznaczeń (25 złotych, 14 srebrnych oraz 40 brązowych).  Lepszy w tej kategorii okazał się tylko Śląsk, któremu udało się zebrać o sześć takich certyfikatów więcej. Niestety, wśród szkółek, które uzyskały owe odznaki nie znalazła się żadna z powiatu bocheńskiego, co jest wynikiem wręcz nieprawdopodobnym biorąc pod uwagę ich ilość na naszym terenie.

Wiemy, że niektóre szkółki z różnych względów nie wzieły udziału w Programie Certyfikacji PZPN. Czy może to świadczyć o słabości zaproponowanego przez piłkarską centralę systemu? Być może tak. Wówczas owe odznaczenia tracą sens.

Lepiej na tle powiatu bocheńskiego wypadł ościenny powiat brzeski, który zgarnął złote odznaczenie (Canpack Okocimski Brzesko) oraz srebrne odznaczenie (UKS AP Champions Brzesko).  Serdecznie gratulujemy obu szkółkom podjęcia samych starań, a jeszcze bardziej uzyskania tego certyfikatu, gdyż po zagłębieniu się w temat sprawdziliśmy, że nie jest to łatwa sztuka. Martwi jednak to, że w powiecie bocheńskim nikomu nie udało się zdobyć owych odznaczeń i sprawia, że mocno zaczynamy się zastanawiać nad przyszłością naszego regionu jeżeli chodzi o nasz ukochany sport, jakim jest piłka nożna. Program Certyfikacji trwa nadal i wciąż można zgłaszać swoje szkółki.