Reklama

I PLF: PZPN podjął decyzję. Futsal Ekstraklasa nie dla BSF-u

14. maja Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęła uchwałę w sprawie zakończenia rozgrywek Ekstraklasy Futsalu oraz wszystkich innych rozgrywek Futsalu i Piłki Plażowej prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej w sezonie 2019/2020, a dziś w siedzibie PZPN-u odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN, spółki Futsal Ekstraklasa oraz Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, które dotyczyło rozgrywek Ekstraklasy Futsalu w sezonie 2020/2021. Najciekawszą kwestią pozostało to, które zespoły otrzymają prawo gry w Futsal Ekstraklasie. Ostatecznie PZPN przyznał je LSSS-owi Lębork i AZS-owi Uniwersytet Warszawski z grupy północnej i Gredarowi Brzeg, a także Berlandowi Komprachcice z grupy południowej. Największym przegranym w tej sytuacji stał się bocheński BSF ABJ.

Mając na względzie ewentualne trudności wynikające z udziału nieparzystej liczby drużyn
w rozgrywkach uzgodniono, że w sezonie 2020/2021 w Ekstraklasie Futsalu weźmie udział 18 zespołów, w tym:
– 14 klubów Ekstraklasy Futsalu w sezonie 2019/2020;
– 2 kluby, które zajęły pierwsze miejsca w tabelach końcowych poszczególnych grup 1. Ligi Futsalu w sezonie 2019/2020, tj. KS Futsal Team Brzeg i LSSS Lębork;
– 2 kluby, które zajęły drugie miejsca w tabelach końcowych poszczególnych grup 1. Ligi Futsalu w sezonie 2019/2020, tj. KS Berland Komprachcice i AZS UW Wilanów.

Warunkiem przystąpienia drużyn do rozrywek Ekstraklasy Futsalu w sezonie 2020/2021 jest otrzymanie licencji na udział w tej klasie rozrywkowej.

Kolejność drużyn w tabelach końcowych obu grup 1 Ligi Futsalu została ustalona zgodnie z odpowiednimi postanowieniami art. 9 „Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo I Ligi Futsalu”, którego treść jest następująca:

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie drużyny, o zajętym miejscu decydują:
a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami;
b) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
(…)

W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez więcej niż dwie drużyny, o zajętym miejscu decydują:
a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami;

Zgodnie z postanowieniami Art. 3 ust 2 powołanej uchwały wszystkie zaległe mecze zostają uznane za nierozegrane bez przyznawania punktów.

O awansach w grupie południowej zadecydowała więc „mała tabela”, w której BSF okazał się najsłabszy, ponieważ z Gredarem przegrał 1-4 w Bochni i zremisował 2-2 w Brzegu, a z Berlandem przegrał na wyjeździe 2-4. Taka decyzja z pewnością budzi sporo kontrowersji. Trzeba zwrócić uwagę na to, że bochnianie dwa spośród trzech spotkań z rywalami rozegrali na wyjeździe i z pewnością mają podstawy, by czuć się pokrzywdzeni. Problem polega na tym, że w obecnej sytuacji trudno o Salomonowe rozwiązanie. Podopiecznym trenera Marcina Waniczka pozostaje skupić się na przygotowaniach do kolejnego sezonu. Do treningów powrócą już w najbliższy wtorek 26. maja.

źródło: www.pzpn.pl