Koszykówka. Festiwalowe święto już za nami

1322 0

W zawodach udział wzięło 18 drużyn z Polski, Słowacji i Węgier. Przez trzy dni (od piątku do niedzieli, 13-15 marca) na trzech bocheńskich halach sportowych rozegrano 45 meczy! To był prawdziwy majstersztyk pod względem organizacyjnym!

Mecze odbywały się w salach sportowych PSP nr 4/II LO, Gimnazjum nr 1 oraz Hali Widowiskowo-Sportowej im. W. Stawiarskiego. Na ostatniej z wymienionych odbyło się również uroczyste otwarcie Festiwalu, którego dokonała dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni Sabina Bajda w asysście delegata Krakowskiego Okręgowego Związku Koszykówki Krzysztofa Maciejasza oraz zastępcy burmistrza Bochni Roberta Cerazego.

Uroczystość otwarcia Festiwalu uświetnił występ zespołu Andrzeja Starowicza JDCDANCE, ale najbardziej oczekiwanym było koszykarskie SHOW, które prowadził Fabian „Ferbie” Lesner. Gwiazdą pokazu (podobnie jak w ubiegłym roku) był Mistrz Świata FIBA w efektownym wkładaniu piłki do koszaRafał „Lipka” Lipińskie.W pokazie wsadów udział wziął również Damian „Hadzbe” Harsze, a pokaz freestylowy zaprezentował Paweł „KID” Kodoń.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy w festiwalu udział wzięło 18 drużyn, które w sumie rozegrały 45 meczy. Zespoły podzielone były na trzy kategorie wiekowe.

W kategorii dziewcząt z rocznika 2002 i młodsze rywalizowały zespoły: MOSiR Bochnia, JAS-FBG Sosnowiec, MUKS Piaseczno, UKS 4 URSUS Warszawa, BK ZV Zvolen, GOOD ANGELS Kosice.

W kategorii dziewcząt z rocznika 2001 i młodsze wystąpiły drużyny: MOSiR Bochnia, UKS 4 URSUS Warszawa, MOS ŚLĘZA Wrocław, LA – BASKET Warszawa, MKS MOS Katowice, BKM Bardejov.

W kategorii dziewcząt z rocznika 2000 i młodsze udział brały koszykarki: MOSiR Bochnia, BK ZS Zvolen, MKS MOS Jelenia Góra, JAS-FBG Sosnowiec, FRATHER Miskolc, UKS 7 Sopot.

Oczywiście najważniejsze nie były pokazy. To tylko oprawa dla naszych wspaniałych koszykarek, które na parkiecie zostawiły pot i serce! Poniżej podajemy opisy spotkań w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Rocznik 2002 i młodsze

Dziewczęta z tego rocznika mecze rozgrywały w hali sportowej Gimnazjum nr 1. Trenerem naszej drużyny był kierownik sekcji koszykówki MOSiR Bochnia Witold Jodłowski. A oto, jak wyglądał przebieg spotkań naszych koszykarek, w ocenie samego szkoleniowca.

Bochnia – Sosnowiec 36:62

Bardzo słaba I kwarta meczu zakończona porażką 27:7. Następnie wygrane II i III kwarta10:9 i 12:9 i minimalnie przegrana IV. Niestety pomimo bardzo dobrej gry w trzech kwartach nie udało się nadrobić straconych punktów z fatalnej I kwarty.
Punkty dla MOSiR zdobyły: Sara Marczyk 10, Emanuela Lekka 9, Zuzanna Kierońska 6, Gabriela Czekaj 5, Aleksandra Bialik 4.

Zvolen – Kosice 29:71
Piaseczno – Warszawa 63:25
Sosnowiec – Piaseczno 44:31

Bochnia – Warszawa 63:30
Bardzo dobry mecz, wygrane zdecydowanie i wysoko II, III i IV kwarta. Bardzo dobra gra w obronie i skuteczność w ataku.
Punkty zdobyły: Sara Marczyk 30, Emanuela Lekka 8, Zuzanna Dziadoń 6, Kaja Piszczek 6, Aleksandra Podsiadło 6, Aleksandra Bialik 3, Klaudia Dybek 2.

Piaseczno – Kosice 32:35
Sosnowiec – Warszawa 34:18

Bochnia – Zvolen 55:32
Zespół słowacki, u którego gościliśmy na turnieju w styczniu, przyjechał z nowym, wzmocnionym składem. Dobry mecz naszego zespołu, zdecydowane zwycięstwo.
Punkty zdobyły: Sara Marczyk 22, Emanuela Lekka 15, Gabriela Czekaj 8, Kaja Piszczek 4, Emilia Gołas 2, Zuzanna Kierońska 2, Agnieszka Krawiec 2.

Warszawa – Kosice 22:64

Bochnia – Piaseczno 42:41
Najlepszy, dramatyczny, trzymający w napięciu od pierwszej minuty do ostatniej sekundy mecz. Dziewczęta swą walecznością , ambicją, nieustępliwością z bardzo dobrym rywalem wywalczyły sobie miejsce na podium.
Punkty zdobyły: Emanuela Lekka 20, Gabriela Cekaj 12, Sara Marczyk 6, Zuzanna Kierońska 2, Kaja Piszczek 2.

Sosnowiec – Zvolen 63:27
Piaseczno – Zvolen 61:20

Bochnia – Kosice 20:40
Powtórzyła się niestety sytuacja z meczu z Sosnowcem. Bardzo słaba, wysoko przegrana 18:3 I kwarta meczu ustawiła pomimo poprawy gry w następnych kwartach wynik końcowy spotkania. Dziewczęta odczuwały ogromne zmęczenie po trzech wyczerpujących sobotnich meczach.

Punkty zdobyły: Emanuela Lekka 10, Gabriela Cekaj 4, Agnieszka Krawiec 2, Klaudia Dybek 2, Sara Marczyk 2.

Korzystny bilans pięciu spotkań: trzy zwycięstwa i 2 porażki z bardzo mocnymi rywalkami z Kosic (Mistrzem Słowacji), Sosnowca (to z kolei jeden z czołowych zespołów w naszym kraju), rewelacyjny mecz z Piasecznem, zdecydowane zwycięstwa ze Zvolenem i Warszawą. – Bardzo dobre III miejsce w tak mocno obsadzonym turnieju jest niewątpliwym sukcesem naszych młodych koszykarek- podkreśla trener W. Jodłowski.

Emanuela Lekka – wybrana do najlepszej „Piątki turnieju

Drużyna MOSiR Bochnia rocznik 2002 wystąpiła w składzie: Aleksandra Bialik, Gabriela Czekaj, Klaudia Dybek, Zuzanna Dziadoń, Emilia Gołas, Zuzanna Kierońska, Agnieszka Krawiec, Emanuela Lekka, Gabriela Leśniowska, Sara Marczyk, Kaja Piszczek, Aleksandra Podsiadło, Agnieszka Staszel, Jagoda Rogusz, Weronika Wilk, Magdalena Wojś.
Trener Witold Jodłowski, do lutego br. zajęcia z zespołem prowadził trener Piotr Lizak.

Turniej Bochnia CUP 2015 był dla dziewcząt doskonałym etapem przygotowań do II rundy rozgrywek małoposlkiej ligi koszykówki dziewcząt, gdzie stawiamy sobie za cel zdobycie Mistrzostwa Województwa – mówi trener W. Jodłowski.

Rocznik 2001 i młodsze
Mecze rozgrywano na Hali Widowiskowo-Sportowej oraz sali sportowej PSP nr 4/II LO. Trenerem zespołu bocheńskiego był Krzysztof Kieroński.

VI miejsce BKM Bardejov

Dla zespołu młodziczek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji turniej Bochnia CUP 2015 był kolejnym etapem przygotowań przed ćwierćfinałami Mistrzostw Polski.Drużyna zaprezentowała się z dobrej strony. Dziewczęta w każdym meczu wykazały się walecznością. – Przegrane spotkania z bardzo silnymi przeciwniczkami były dla nas bardzo dobra lekcją koszykówki – mówi trener Krzysztof Kieroński.- Zdajemy sobie sprawę z licznych braków zarówno w grze w ataku jak i obronie. W ostatnim etapie przygotowań do ćwierćfinałów MP będziemy ciężko pracować, by poprawić naszą grę.-

Skład bocheńskiej drużyny, r. 2001 i młodsze: Weronika Mól, Julia Fortuna, Alicja Hamuda, Gabriela Dziadowiec, Patrycja Kłuś, Agnieszka Blum, Gabriela Dziadowiec, Łucja Więcek, Alicja Datoń, Julia Tatara, Iwona Więcek, Zuzanna Włudyka, Angelika Duda, Karolina Przybyła.

Rocznik 2000 i młodsze

Mecze rozgrywano na Hali Widowiskowo-Sportowej oraz sali sportowej PSP nr 4/II LO. Trenerem zespołu bocheńskiego był Rafał Sroka.

Bochnia – Zvolen 31:14
Pierwszy mecz bochnianki zaczęły bardzo nerwowo, dopiero od drugiej kwarty zaczęły grać swoje i stopniowo powiększały przewagę. -Dobrze jest zacząć turniej od wygranej, daje to spokój i pewność siebie na następne mecze- mówi trener bochnianek Rafał Sroka.

Tym razem mosirki od pierwszych minut zagrały dobry basket, efektem było prowadzenie po pierwszej kwarcie 17: 5, a cały mecz zakończył się efektowna wygraną. Duża w tym zasługa podkoszowych które raz za razem blokował rzuty rywalek.

Bochnia -Sopot 66-33
Przez pierwszą połowę spotkania toczył się mecz kosz za kosz , dopiero w 3 kwarcie gospodynie stopniowo budowały sobie przewagę. Duża w tym zasługa Oli Poradowskiej, która zdobyła 14 punktów, Gaby Rak 13 punktów, oraz Natali Mazur 10 punktów.

Bochnia – Miskolc 36-16
Dziewczyny tym meczem udowodniły, że nie przespały okresu przygotowawczego podczas ferii zimowych, choć rozgrywały trzeci mecz w dniu nic nie utraciły na dynamice i intensywności. I zdecydowanie wygrały z trudnym przeciwnikiem.

Mecz finałowy z Sosnowcem
Bochnia – Sosnowiec 30-38

Tabela wyników ustawiła się tak, że która drużyna wygra to spotkanie – zdobywa złoto. W pierwszej kwarcie drużyna gości osiąga pięciopunktową przewagę, jednak bochnianki nigdy nie oddają placu bez walki i na początku 4 kwarty wychodzą na 1 punktowe prowadzenie. Niestety od tego momentu coś się „zacieło” i dziewczęta z Sosnowca zdobywają 6 punktów z rzędu, co ustawiło przebieg spotkania.

Szkoda meczu z Sosnowcem, trochę wyglądało to tak jakby moje dziewczęta „bały się wygrać z aktualną 5 drużyną Polski”. Bardzo dobrze graliśmy w obronie. Niejednokrotnie sosnowczanki miały problem z przejściem połowy. Niestety kilka kluczowych akcji nie potrafiliśmy skoczyć zdobyciem punktów – Rafał Sroka.

Skład MOSiR Bochnia r. 2000 i młodsze: Aisza Buczek, Zuzanna Rojek, Dominika Dziadoń, Natalia Mazur, Barbara Mroczek, Edyta Rudnik, Kinga Ochel, Aleksandra Poradowska, Kinga Dylowicz, Kamila Puławska, Klaudia Kamionka, Gabriela Rak.

Dziękuję dziewczętom za walkę do końca – mówił po Festiwalu R. Sroka – drugie miejsce cieszy choć jest lekki niedosyt, bo naprawdę brakło niewiele. Prowadzę drużynę od ponad 5 lat i wiem że ta przegrana będzie świetną motywacją dla tych młodych koszykarek, aby w przyszłości były jeszcze lepsze.