Klasa okręgowa. Orzeł Dębno z awansem, Sokół Maszkienice rzutem na taśmę w barażach

594 0

Wszystko już jasne. Pierwsze miejsce i awans do V ligi wywalczył Orzeł Dębno, a w barażach zagra Sokół. Niewiele zabrakło, by ostatecznie na 2. miejsce wspięła się Rylovia, bo ekipa z Maszkienic długo męczyła się z Naprzodem, jednak w dramatycznych okolicznościach wicelider ostatecznie ograł sobolowian. Kolejność na podium nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej serii gier, za to doszło do sporych przetasowań w dolnej połowie tabeli.

26. kolejka

10 czerwca
Sokół Borzęcin Górny 1–0 Szreniawa Nowy Wiśnicz
Piotr Kokoszka 60′ (s.)

Gospodarze przynajmniej zdołali zakończyć fatalny dla nich sezon domowym zwycięstwem, a zapewnili je sobie po niefortunnym zagraniu Piotra Kokoszki. Porażka w słabym stylu kosztowała Szreniawę spadek na 9. miejsce w tabeli. Sokół już dawno stracił szansę na opuszczenie 14. pozycji.

Arkadia Olszyny 2–3 Rylovia Rylowa
Piotr Stawarz 3′ (s.), 30′ (k.) – Eryk Burzawa 13′, Dawid Gofron 14′, 74′

To było naprawdę ciekawe spotkanie. Goście pogoń za Orłem i Sokołem rozpoczęli najgorzej jak się dało, bo już na samym początku zanotowali trafienie samobójcze. To mogło zupełnie pokrzyżować im szyki, ale szybko wzięli się w garść i jeszcze przed upływem kwadransa prowadzili 2-1. Arkadia nie zamierzała się poddawać. Szybko wywalczyła rzut karny i było 2-2. W odpowiedzi goście znów mogli prowadzić, ale oni swojej „jedenastki” nie zdołali wykorzystać. Dopiero kwadrans przed końcem kolejne prowadzenie gościom zapewnił Dawid Gofron, rehabilitując się za niewykorzystany rzut karny. Ostatecznie Rylovia wygrała 3-2, jednak pozostałe wyniki nie były dla niej pomyślne, więc zakończyła ten sezon na 3. miejscu. Do awansu zabrakło naprawdę niewiele.

Błyskawica Proszówki 5–1 Strażak Mokrzyska
Filip Styrna 26′, Piotr Filipek 39′ (k.), Eliasz Dudek 41′, Krzysztof Styrna 56′, 89′ – Marcin Woda 20′

To był mecz bez większej historii. Strażak niespodziewanie zdołał objąć prowadzenie po strzale Marcina Wody, ale gospodarze szybko przejęli kontrolę nad przebiegiem wydarzeń i jeszcze przed przerwą prowadzili 3-1. Na początku drugiej części czerwoną kartką został ukarany Igor Świerczek i goście nie byli już w stanie odrobić strat. Błyskawica jeszcze powiększyła przewagę, kończąc w niezłym stylu przyzwoity, ale chyba jednak pozostawiający trochę niedosytu sezon.

Orzeł Dębno 3–0 LKS Poręba Spytkowska
Szymon Michałek 45′, 54′, Marcin Furmański 45+2′

Lider musiał wywalczyć przynajmniej remis, ale wytrzymał presję, pewnie wygrywając swój mecz. W zasadzie przewaga gospodarzy nie podlegała dyskusji i zasłużenie sięgnęli oni po komplet punktów. Bardzo ważne okazały się dwa gole „do szatni”. Po zmianie stron miejscowi szybko podwyższyli na 3-0 i już spokojnie utrzymali przewagę. Bohaterem został Szymon Michałek, który zdobył dwa gole. Okazałe zwycięstwo zapewniło Orłowi awans do V ligi.

Jadowniczanka Jadowniki 1–1 Ceramika Muchówka
Ignacy Bujak 55′ – Marcin Kukla 89′

Gospodarze objęli prowadzenie na początku drugiej połowy, ale tuż przed końcem stracili przewagę. Podział punktów okazał się rozstrzygnięciem w miarę korzystnym dla obu stron, ponieważ przesunęły się dzięki niemu w górę tabeli. Wszystko przez to, że Strażak oraz Szreniawa przegrały swoje mecze. Oczywiście gospodarze mają czego żałować, bo mogli przeskoczyć drużynę z Muchówki, ale po nieudanej rundzie wiosennej i tak powinni doceniać, że utrzymali się w lidze.

Naprzód Sobolów 1–2 Sokół Maszkienice
Wojciech Klebert 55′ – Dawid Wójcik 45′, Jakub Mendel 90′ (k.)

Ten mecz, patrząc na stawkę i dramaturgię, był jednym z najważniejszych w dotychczasowej historii Sokoła. Wydawało się, że swój cel osiągną dość łatwo, bo rywale szybko zostali osłabieni przez czerwoną kartkę dla Mariusza Kasprzyka, a tuż przed przerwą przewagę gości udokumentował Wójcik. Niespodziewanie gospodarze odpowiedzieli tuż po przerwie, a w kolejnych minutach Sokół nie był w stanie odzyskać prowadzenia. Ich sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, kiedy tuż przed końcem gospodarze otrzymali rzut karny. W kluczowym momencie Mariusz Mucek obronił strzał Tomasza Sotoły, a chwilę później w polu karnym Naprzodu sfaulowany został Maciej Buch. Tym szansę wykorzystał Jakub Mendel, a zespół z Maszkienic w nieprawdopodobnych okolicznościach zapewnił sobie zwycięstwo. Wygrana pozwoliła utrzymać Sokołowi 2. miejsce, co oznacza, że sezon 2022/23 dla tej drużyny jeszcze się nie zakończył. O awans do grupy wschodniej małopolskiej V ligi zagra w barażach, w których udział wezmą jeszcze LKS Rzuchowa (grupa tarnowska), Sandecja II Nowy Sącz (grupa nowosądecko-gorlicka) i Orkan Raba Wyżna (grupa limanowsko-podhalańska). Naprzód pozostał na 5. pozycji.

1. Orzeł Dębno 26 58 80-21
2. Sokół Maszkienice 26 56 57-27
3. Rylovia Rylowa 26 55 63-25
4. Błyskawica Proszówki 26 51 59-41
5. Naprzód Sobolów 26 48 55-35
6. LKS Poręba Spytkowska 26 44 41-37
7. Arkadia Olszyny 26 30 40-59
8. Ceramika Muchówka 26 28 39-54