Klasa okręgowa. Przerwana passa Rylovii, Strażak pokonał Jadowniczankę

Inauguracja sezonu 2023/24 przyniosła jedną niespodziankę i kilka zaciętych spotkań. Wysokie aspiracje potwierdziły drużyny Błyskawicy Proszówki i Szreniawy.

1. kolejka

sobota 12 sierpnia
Rylovia Rylowa 0–1 Naprzód Sobolów
Błażej Pieprzyk 66′

Już jedno z dwóch spotkań inaugurujących sezon przyniosło nam sporą niespodziankę, ponieważ po dziewięciu ligowych zwycięstwach z rzędu Rylovia w końcu znalazła pogromcę. Gospodarze najlepszą okazję mieli po godzinie gry, gdy Dawid Gofron obił słupek i poprzeczkę. W odpowiedzi ekipa Andrzeja Pałki wyprowadziła szybki atak, który zdobyciem bramki zakończył kojarzony ze świetnymi występami w Rabie Książnice Błażej Pieprzyk. Wygrywając w Rylowej Naprzód pokazał, że zamierza również liczyć się w walce o wysokie cele.

Strażak Mokrzyska 2–1 Jadowniczanka Jadowniki
Marek Handzlik 38′, Marcin Duch 75′ – Tomasz Mól 67′

To spotkanie miało być interesujące i zdecydowanie spełniło oczekiwania. Strażak mógł prowadzić niemal od samego początku, ale Marek Handzlik nie zdołał pokonać z rzutu karnego Bartłomieja Ciszkowicza. Ta sztuka udała się mu za to kilka minut przed przerwą, gdy trafił w „okienko” bramki po rozegraniu rzutu wolnego. Niestety już w pierwszej połowie groźnego urazu doznał debiutujący w drużynie z Jadownik napastnik Łukasz Hajduga. Mimo problemów goście nie odpuścili i wyrównali po dobrym dośrodkowaniu Michała Żaka i strzale Tomasza Mola. Strażak znalazł na to odpowiedź, bo chwilę później Duch uderzył z dystansu, odzyskując prowadzenie dla swojej ekipy. Więcej bramek już nie padło, dzięki czemu zespół z Mokrzysk mógł cieszyć się z udanego otwarcia nowej kampanii.

Orzeł Cikowice 0–2 Okocimski KS II Brzesko
Piotr Broszkiewicz 43′, Michał Zydroń 68′ (k.)

Spotkanie beniaminków na swoją korzyść rozstrzygnęli goście. Na pierwszego gola trzeba było czekać niemal do końca pierwszej połowy, kiedy to po rzucie rożnym w zamieszaniu najwięcej czujności zachował Piotr Broszkiewicz i wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie. Po godzinie gry trener Sławomir Siodlarz dokonał czterech zmian, co ożywiło grę Orła, jednak to „Piwosze” zadali kolejny cios. Błąd obrońców gospodarzy skutkował faulem w polu karnym, a „jedenastkę” wykorzystał Michał Zydroń. Orzeł walczył do końca, ale dobrze w bramce OKS-u zachowywał się Karol Jurkiewicz, zachowując ostatecznie czyste konto. Okocimski rozpoczął sezon obiecująco, Orzeł również może myśleć ze względnym optymizmem o przyszłości, ale musi poprawić skuteczność.

Arkadia Olszyny 0–3 Szreniawa Nowy Wiśnicz
Piotr Kokoszka 17′ (k.), Jakub Pasiut 39′, 45+2′

Goście zaskakująco łatwo zrewanżowali się za dwie porażki w poprzednim sezonie. Już w 17. minucie rzut karny wykorzystał Piotr Kokoszka, a niedługo później dwa trafienia dołożył debiutujący w Szreniawie w rozgrywkach ligowych Jakub Pasiut. W drugiej połowie goście spokojnie utrzymali prowadzenie, odnosząc pewne zwycięstwo. Po pierwszym meczu trudno wysuwać daleko idące wnioski, jednak po tak dobrej inauguracji Szreniawę należy umieścić w gronie kandydatów do walki o wysokie pozycje.

niedziela 13 sierpnia
Ceramika Muchówka 4–1 LKS Poręba Spytkowska
Iwo Wolnik 6′, 81′, Karol Kukla 72′, Jakub Stabrawa 90′ – Bartłomiej Zgraja 53′

W poprzednim sezonie Ceramika jedynie raz zdobyła w spotkaniu ligowym przynajmniej cztery gole, wygrywając 4-1 na wyjeździe z Victoria Porąbka Uszewska. Teraz w takim samym rozmiarze ograła osłabiony LKS. Wynik już w 6. minucie otworzył Iwo Wolnik, ale goście ambitnie walczyli o korzystny wynik i po przerwie doprowadzili do wyrównania. Ceramika dopiero w ostatnich dwudziestu minutach zdołała znów wykorzystać swoje okazje, ale ostatecznie odniosła ważne i przy okazji wysokie zwycięstwo.

Sokół Maszkienice – Victoria Porąbka Uszewska
Tomasz Kozieł 28′, 37′, Maciej Buch 71′

Zgodnie z oczekiwaniami drugi zespół poprzedniego sezonu tę edycję rozpoczął od wygranej nad Victorią, a bohaterami byli doświadczeni gracze Sokoła. W pierwszej połowie dwa trafienia zanotował Tomasz Kozieł z kolei w drugiej części wynik strzałem z bliska po podaniu Wójcika ustalił Maciej Buch. Przy każdej z akcji bramkowych asyst zanotował Dawid Wójcik. Sokół potwierdził, że w tej rundzie nadal będzie mocny, Victorię znów może czekać trudny czas.

Novi/Rzezawianka Rzezawa 0–6 Błyskawica Proszówki
Karol Filipek 5′, Piotr Filipek 16′, 32′, Eliasz Dudek 26′, Adam Pałkowski 31′, 66′

Goście zdemolowali miejscowych, prowadząc już 5-0 po nieco ponad dwóch kwadransach. Łupem bramkowym podzielili się Karol Filipek, Piotr Filipek, Eliasz Dudek oraz Adam Pałkowski. Z perspektywy Błyskawicy szkoda jedynie, że pierwszy z wymienionych zawodników został pod koniec spotkania ukarany czerwoną kartką. Drużyna z Proszówek została pierwszym liderem, Rzezawianka będzie musiała się pozbierać po naprawdę nieudanym spotkaniu.