Najważniejsze cechy butów zapaśniczych, dzięki którym trening zapaśniczy będzie bardziej efektywny i bezpieczniejszy

129 0

Zapasy to wymagający sport walki, w którym niezwykle łatwo o kontuzję. W związku z tym, a także dla zachowania komfortu podczas treningu czy zawodów, bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Co to jednak znaczy? Jakie są najważniejsze cechy butów zapaśniczych, które sprawiają, że zapasy są nie tylko bezpieczne, ale i efektywne?

Na jakie cechy butów zapaśniczych zwrócić uwagę?

Zapaśniczki to specyficzny rodzaj obuwia sportowego. Są to buty z wysoką cholewką, która zazwyczaj wykonana jest z syntetycznej siateczki. Dzięki temu są one nie tylko bezpieczne, ale także przewiewne, oddychające i lekkie. Buty zapaśnicze powinny być elastyczne, jak te w sklepie wrestling.com.pl, dlatego warto zadbać o zakup modelu z dzieloną podeszwą. Jej jedna część znajduje się pod śródstopiem, a druga pod piętą. Pozwala to na swobodną pracę stopy. Na rynku znaleźć można także modele niedzielone — zwykle są one trwalsze, jednak dla niektórych mogą być mniej komfortowe. Podczas zakupu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zewnętrzną podeszwę buta. Powinna ona nachodzić na boki obuwia dla jeszcze lepszej przyczepności.

W kwestii podeszwy warto także zwrócić uwagę na to, że niektóre z zapaśniczek mogą posiadać dodatkową warstwę materiału między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą buta. Jej zadaniem jest dodatkowa amortyzacja. Dobrze, gdy jest wykonana z pianki EVA, czyli octanu etylowinylowego. Jest ona trwała i komfortowa. Droższe, bardziej profesjonalne modele butów do zapasów mogą mieć także specjalny system sznurowania — schowek na sznurówki — dzięki któremu sznurowadła nie rozwiązują się oraz nie plączą podczas treningu. Gwarantuje to wyższe bezpieczeństwo, ale i komfort podczas zapasów.

Warto zaznaczyć, że zazwyczaj modele obuwia zapaśniczego są rozwiązaniami unisex, co oznacza, że te dla kobiet i mężczyzn są takie same.

Polecane modele butów zapaśniczych

Na rynku znaleźć można szeroki wybór obuwia zapaśniczego, które spełnia powyższe wymagania ćwiczących. Niektóre z nich są jednak szczególnie lubiane zarówno przez początkujących zapaśników, jak i profesjonalistów. Bez wątpienia zalicza się do nich modele:

  • Adidas Combat Speed,
  • Adidas Mat Wizard 4,
  • Asics JB Elite,
  • Asics Snapdown 3,
  • Nike Hyper Sweep,
  • Nike Inflict 3.

Warto jednak zaznaczyć, że jest to jedynie częsty wybór innych zapaśników. Nie są one idealne dla każdego i na każdą stopę, dlatego podczas zakupu warto kierować się opisanymi wyżej cechami butów zapaśniczych, by wybrać model dobry dla siebie.

Jak dbać o buty zapaśnicze?

Warto zaznaczyć, że nawet najlepsze zapaśniczki nie będą długo butami bezpiecznymi i wygodnymi, gdy nie będą odpowiednio użytkowane oraz pielęgnowane. Dotyczy to nie tylko budżetowych modeli, ale i tych polecanych, znanych marek obuwia sportowego. Najważniejszą zasadą jest noszenie ich tylko na treningu lub zawodach. Podeszwa butów do zapasów jest stosunkowo cienka, dlatego użytkowanie ich np. na asfalcie czy chodniku może spowodować, że szybko ulegną zniszczeniu.

Dbając o stan swoich zapaśniczek, każdorazowo korzystając z nich, należy ubierać na stopy skarpetki, ponieważ pozwalają one na zniwelowanie wilgoci wewnątrz obuwia, a także zwiększają komfort podczas uprawiania sportu. Gdy buty zawilgotnieją, konieczne jest zadbanie, aby w pełni wyschły. Wpływa to na ich trwałość oraz niweluje ryzyko przykrego zapachu wewnątrz. Ostatnią z zasad jest czyszczenie butów w prawidłowy sposób — najlepiej robić to ręcznie, w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Pranie w pralce może spowodować ich całkowite zniszczenie.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *