Niższe ligi. Kobyle awansuje, Grobla i Drwinia obroniły się przed spadkiem

Czarni Kobyle z awansem do okręgówki, Drwinka i Wisła Grobla wywalczyły utrzymanie, do A –klasy, co było już wiadome od dawna, spada Piast Łapanów, czyli ostatni weekend z niższymi ligami.

26 kolejka A- klasy

Przed ostatnią kolejką A-klasy wiadome było, że awans do ligi okręgowej wywalczyć mogą jedynie Czarni Kobyle oraz tracący do nich jeden punkt Naprzód Sobolów. Czarni, aby myśleć o awansie musieli wygrać dzisiejszy mecz w Żegocinie (przy równej ilości punktów awansowałby Naprzód, który miał lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Czarnymi). W korespondencyjnym pojedynku lepsi okazali się liderzy A- klasy, którzy pokonali Beskid 5-3, prowadząc już do przerwy 5-0. Naprzód, który zmierzył się również na wyjeździe, przegrał niespodziewanie z Ceramiką Muchówka 2-4. Dzięki temu zwycięstwu Ceramika uplasowała się na 10 pozycji, a warto przypomnieć, że na półmetku rozgrywek wyprzedzała tylko ostatni Promień.

Do B klasy spadają na chwilę obecną: Promień Mikluszowice (co ciekawe jedyny zespół który pokonał Czarnych na ich stadionie) oraz Ostrowianka Ostrów Królewski. Niestety, ale ilość drużyn zdegradowanych może ulec zmianie. Wszystko za sprawą reformy rozgrywek, w wyniku której likwidacji ulegnie piąta liga. W wyniku zmian z ligi okręgowej spada aż 9 zespołów. Teoretycznie degradacja Piasta Łapanów powinna pociągnąć za sobą jedynie degradację Ostrowianki. Jednak z nieoficjalnych źródeł udało nam się dowiedzieć, że istnieje możliwość dalszych spadków w bocheńskiej A- klasie. Władze okręgowe ZPN rozważają możliwość potraktowania poszczególnych podokręgów jednakowo, a więc obciążając je takim samym ciężarem kolejnych degradacji. Jednym słowem niepewna jest przyszłość trzeciej od końca Raby Niedary oraz czwartej Macierzy Lipnica Murowana.

M.Kalinowski

Promień Mikluszowice 0-3 Raba Niedary

Ostrowianka Ostrów Królewski 2-3 Błękitni Krzeczów

Beskid Żegocina 3-5 Czarni Kobyle

Ceramika Muchówka 4-2 Naprzód Sobolów

Żubr Gawłówek 1-3 Tarnavia Tarnawa

Macierz Lipnica Murowana 4-4 Błyskawica Proszówki

Borkowianka Borek 4-5 Raba Książnice

30 kolejka ligi okręgowej

Rzutem na taśmę swój ligowy los uratowała Wisła Grobla, która pokonała na własnym stadionie (w Świniarach) ostatnią w tabeli Iskrę Łęki. W tłoku zespołów walczących o utrzymanie, podopiecznych Mariusza Krzywdy urządzało tylko zwycięstwo. Tak też się stało, a w ostatecznej klasyfikacji Wisła uplasowała się na piątym miejscu. Siódme miejsce, a więc ostatnie wolne od degradacji przypadło Drwince. Zespół Tomasza Kępskiego po dobrym starcie w rundzie wiosennej końcówkę sezonu miał co najwyżej średnią. W efekcie dopiero przed tygodniem zapewnił sobie utrzymanie w rozgrywkach. Dzięki temu Drwince nie zaszkodziła nawet dzisiejsza porażka w Tarnowie z Tarnovią. Awans do IV ligi wywalczyła Rylovia, która przypieczętowała swój sukces wyjazdowym zwycięstwem nad Piastem. Podobno nowo namaszczony czwartoligowiec w swoich szeregach chętnie widziałaby zawodników BKS…

Z ligi spadają: Tarnovia Tarnów, Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, Dunajec Zbylitowska Góra, Pogoria Pogórska Wola, Unia Niedomice, LKS Gnojnik, Radłovia Radłów, Piast Łapanów oraz Iskra Łęki.

Ciężkowianka Ciężkowice 4-1 Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska

Wisła Grobla 4-1 Iskra Łęki

Piast Łapanów 0-3 Rylovia Rylowa

Tarnovia Tarnów 3-1 Drwinka Drwinia

Unia Niedomice 1-0 Radłovia Radłów

Zorza Zaczarnie 1-2 Wisła Szczucin

LKS Gnojnik 2-0 Dunajec Zbylitowska Góra

Pogoria Pogórska Wola 1-1 Jadowniczanka Jadowniki