V liga. Po 28. kolejce. Na szczycie bez zmian

749 0

Najtrudniejsze zadanie z pierwszej trójki miała Olimpia Wojnicz. W wyjazdowym spotkaniu z Dąbrovią wcale nie była stawiana w roli faworyta. I rzeczywiście pierwsza połowa toczyła się pod dyktando rewelacyjnej tej wiosny – Dąbrovii. Goście do szatni schodzili tylko z jedną straconą bramką, choć mogło, a nawet powinno ich paść dla gospodarzy znacznie więcej.

Druga połowa, to już inna Olimpia i inna Dąbrovia. Wojniczanie wbili dwie bramki, z czego decydującą na kilka minut przed końcem meczu (niezawodny Ocłoń) nie tracąc żadnej. Zaledwie w 45 minut Olimpia wybiła z głowy IV ligę Dąbrovii, sama natomiast jest tuż, tuż promocji do ligi wyżej.

Wygrana Olimpii była odpowiedzią na pewne zwycięstwo Jadowniczanki. Drużyna Roberta Sakowicza bez większych problemów pokonała aż 4-0 nie mającą już większych celów na ten sezon – Tarnovię. Już w najbliższą środę drużyna z Jadownik zmierzy się na wyjeździe z drugim przedstawicielem tarnowskiej piłki – Iskrą.

MLKS Żabno wysoko pokonał Łukovię, czym z jednej strony zachował szanse na promocję do IV ligi, z drugiej zaś utrudnił do maksimum zadanie utrzymania w lidze Łukovii.

Czołowa trójka nie może sobie pozwolić na potknięcia. Miejsc do awansu są tylko dwa. Ktoś będzie musiał jednak przełknąć gorycz zaledwie trzeciego miejsca.

GKS Drwinia pokonał na wyjeździe Orła Dębno. Zespół Mariusza Krzywdy, gdyby nie przespał pierwszej części rundy wiosennej, dzisiaj mógłby śmiało liczyć na promocję. Mmio, że GKS zakończy rozgrywki w górnej części tabeli, wydaje się, że jego potencjał uprawniał go do mierzenia w bardziej ambitne cele. Może jednak zbyt surowo oceniamy drużynę z Drwini, pamiętać musimy bowiem, że klub ten cały czas się tworzy i upłynie jeszcze wiele wody w Wiśle, zanim wszystkie klocki Krzywdy będą we właściwym miejscu. Doszły nas również słuchy,, że GKS szykuje się już na przyszły sezon. Ile w tym prawdy, a ile plotek? – pokażą najbliższe tygodnie.

My tu o GKS, a warto choć kilka słów powiedzieć o Orle. Jesienią piłkarze z Dębna byli najbardziej oczekiwanymi rywalami. Któż nie chciał zagrać z zespołem, którego defensywa przypominała szwajcarski ser. Dzisiaj, aby wygrać z podopiecznymi Mikołaja Gurgula, trzeba wznieść się na wyższy poziom piłkarskich umiejętności.

Co słychać w dole tabeli?

Czarni prowadzili z LUKS-em już 3-1, aby na kilkadziesiąt sekund przed końcem spotkania wyrównać na 4-4. Ten szalony mecz mógł przynieść wiele namieszać w ligowej tabeli. W jej dolnych rejonach rzecz jasna. Gdyby wygrali Czarni, mogliby już teraz cieszyć się z utrzymania, gdyby wygrali gospodarze, to oni byliby o krok przed konkurencją w alce o pozostanie w okręgówce na najbliższy sezon. Był jednak remis i zostało zachowane status quo – korzystne – póki co – dla drużyny z Kobyla.

W meczu 28. kolejki swoje matematyczne szanse na utrzymanie stracił czchowski Piast. Trudno było jednak nawet zakładać, że młodzież z ostatniej drużyny w ligowej tabeli pokona na wyjeździe grającą co najmniej solidnie tej wiosny – Ciężkowiankę.

Zaskakuje nas Sokół. Jesienią drużyna Marka Małysy była ekipą, której śmiało można było dopisywać co kolejkę ligowe punkty. Tymczasem wiosna jest dla niej zdecydowanie trudniejsza. W roku 2012 zdobyła zaledwie 13 punktów, co daje jej w tegorocznej klasyfikacji dopiero 13 miejsce (miej punktów uzbierały tylko: LUKS -12, Czarni -8 i Piast -1). Potwierdza to zasłyszaną tezę, że często beniaminek siłą rozpędu gromadzi seryjnie punkty w rundzie jesiennej. Wiosna jest już jednak czasem pod hasłem „sprawdzam” i tę bolesną weryfikację tak Sokół i Czarni odczuli na własnym grzbiecie.