Tour de Pologne zawita do Bocheńszczyzny

948 0

Jubileuszowa edycja TdP przyciągnęła na start najlepszych zawodników ostatnich lat, w stawce są m.in. Bradley Wiggins z grupy SKY (zwycięzca Tour de France 2012, mistrz olimpijski z 2012 roku z Londynu w jeździe indywidualnej na czas), Vicenco Nibali z grupy Astana (zwycięzca Giro d’Italia 2013 i Vuelta a España 2010), Fabian Cancellara z grupy Radioshack (mistrz olimpijski z 2008 roku z Pekinu w jeździe indywidualnej na czas, czterokrotny mistrz świata w tej specjalności). Ponadto zobaczymy także Ivana Basso, Rigoberto Urana, Serigo Henao, a także czołówkę polskich kolarzy: Przemysława Niemca (Lampre) i Rafała Majkę (Saxo-Tinkoff) którzy zajęli odpowiednio 6 i 7 miejsce w tegorocznym Giro d’Italia.

Przed rozpoczęciem wydawało się, że zwłaczas Wiggins i Nibali będą walczyć o zwycięstwo w całym wyścigu. Jednak pierwszy etap z metą w Madonna di Campiglio pokazał, że o klasyfikację generalną bój stoczą inni zawodnicy. Etap wygrał Włoch Diego Ulissi z grupy Lampre, dobre, trzecie miejsce zajął Rafał Majka, który przed rozpoczęciem wyścigu zapowiadał walkę o żółtą koszulkę. Zawiedli powszechnie uważani za faworytów, Wiggins i Nibali zameldowali się na mecie z ponad 9-minutową stratą do zwycięzcy. Etap niedzielny przez wielu uznawany za najtrudniejszy w dotychczasowej historii Tour de Pologne, z trzema trudnymi podjazdami i końcówką na legendarnym Passo Pordoi, gdzie wielokrotnie rozstrzygały się losy Giro d’Italia, najszybciej pokonał Christophe Riblon z grupy AG2R, a Rafał Majka zajął 5 miejsce, co pozwoliło mu objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Podczas jutrzejszego etapu kolarze przejadą z Krakowa do Rzeszowa, po drodze przejeżdżając prze kilka miejscowości powiatu bocheńskiego m.in. Łapanów, Muchówkę i Lipnicę Murowaną. W Łapanowie kolumna wyścigu spodziewana jest około godziny 13.35, w Muchówce około 13.55, natomiast w Lipnicy około 14.05. Będzie to dobra okazja do zobaczenia i kibicowania zarówno polskim jak i zagranicznym kolarzom. W związku z przejazdem wyścigu należy spodziewać się niewielkich utrudnień w ruchu od godziny 13 do 14.30.

Tekst: Michał Tabor