Reklama

MOSiR Bochnia zwycięzcą Międzynarodowego Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia

Ogromną niespodziankę sprawili swoim kibicom bocheńscy judocy, którzy podczas XX Międzynarodowego Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia wywalczyli I miejsce!

XX Międzynarodowy Turniej zgromadził rekordową ilość klubów! Po raz pierwszy w historii bocheńskich zawodów gościliśmy ich aż 74. Były to reprezentacje pochodzące z 10 krajów Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski. Na 5 matach w dwóch komorach solnych walczyło w sumie 509 zawodników (242 w sobotę i 267 w niedzielę).

Uroczyste otwarcie Jubileuszowego Turnieju uświetniła swoim występem Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia pod dyrekcją Zbigniewa Gdowskiego. Podczas uroczystości otwarcia wprowadzono poczet sztandarowy. Wniósł on flagi wszystkich krajów, z których pochodzili zawodnicy. Na rozpoczęcie turnieju odegrano również hymn narodowy.

W imieniu gospodarzy uczestników XX Turnieju przywitał burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński. Gościem honorowym był Rafał Kubacki znakomity judoka, 17-krotny Mistrz Polski, Mistrz Europy z 1989 roku, dwukrotny srebrny medalista (1994i 1998) oraz pięciokrotny brązowy medalista. Dwukrotny Mistrz Świata z 1993 i 1997, brązowy medalista z
1989. Na uroczystości otwarcia gościliśmy również gospodarza Kopalni prezesa Zbigniewa Rójka.

Podczas otwarcia wręczono wyróżnienia dla osób od lat związanych z organizacją Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia. Z rąk dyrektor Sabiny Bajdy odebrali je Stefan Kolawiński jako przedstawiciel partnera Turnieju jakim jest Miasto Bochnia i prezes Zbigniew Rójek jako przedstawiciel partnera, którym od lat jest Kopalnia Soli. Otrzymali je również: Wojciech Cholewa pomysłodawca Turnieju, Maria Tworzydło prezes Towarzystwa Sportowego MOSIR Bochnia, Danuta Dobranowska była prezes TS MOSiR, obecna wiceprezes TS MOSIR Bogumiła Sroka- Barbach oraz
Przyjaciele Turnieju – państwo Wojtasowie i Kowalscy.

W pierwszym dniu zawodów do walk drużynowych stanęło 9 zespołów. -Reprezentacje poszczególnych klubów wystawiły bardzo mocnych zawodników, a w naszym klubie (drużyna była mieszana) startowały dwie dziewczyny, które były mocnym filarem. Jako jedyna drużyna mieliśmy 4 mecze i wygraliśmy wszystkie. W finale spotkaliśmy się z Wisłą Kraków i po pierwszej przegranej walce już kolejne 4 zdecydowanie wygraliśmy. Bardzo mocną, decydującą walkę stoczyła Wiktoria Żabczyńska , która wygrała w dogrywce (przegrywając prawie całą zasadniczą walkę, a w ostatnich sekundach podstawowego czasu wyrównała wynik). Zdecydowanie wygraliśmy – podkreśla Sabina Bajda dyrektor MOSiR Bochnia i wiceprezes Krakowskiego Okręgowego Związku Judo.

W opinii tych, którzy mieli okazję obserwować, jak na XX Międzynarodowym Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia walczy drużyna gospodarzy, nasz klub spisał się doskonale. –Szli jak burza – mówił jeden z trenerów konkurencyjnego zespołu.

Wyniki walk drużynowych, stoczonych przez bocheński klub:
MOSiR Bochnia – Legia Warszawa 5:0
MOSiR Bochnia – Michalovce Słowacja 3:2
o wejście do finału MOSiR Bochnia – MOSiR Mysłowice 5:0
FINAŁ – MOSiR Bochnia – Wisła Kraków 4:1

W czasie walk swoich wychowanków dopingowała Sabina Bajda „Siła Napędowa Turnieju”. Przypomnijmy, że jest Ona 6-krotną medalistką Mistrzostw Polski Seniorek w Judo, brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Świata, założycielką bocheńskiej sekcji judo (w 1993 r.), dyrektorką Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni (od 1999 r.) oraz wiceprezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Judo (od stycznia 2011 r.).

OSTATECZNA KOLEJNOŚĆ W DRUŻYNÓWCE

I miejsce MOSiR Bochnia
II miejsce Wisła Kraków
III miejsce Martin Słowacja
III miejsce Triumf Ukraina
V miejsce MOSiR Mysłowice
V miejsce Litwa
VII miejsce Judo Legia Warszawa
VII miejsce Koka Jastrzębie
IX miejsce Michalovce Słowacja

W finale (jak już wspomnieliśmy wyżej) pierwsza walka była przegrana (Karol Kowalski z Wisły okazał się mocniejszy w tym starciu w kategorii 46 kg od Mikołaja Filipka, który zresztą później walczył w indywidualnych zmaganiach w kat. 42 kg), ale na szczęście to nie osłabiło zapału pozostałej części drużyny, która dopingowana przez swoich trenerów i samą dyrektor MOSiR z impetem przystąpiła do dalszej części walki. Wszystkie kolejne spotkania na macie okazały się dla bochnian zwycięskie. Oliwia Wątorek w kat. 50 kg pokonała Jana Barwacza, Damian Pławecki w kat. 55 kg był doskonały w starciu z Piotrem Szczepanem. Wiktoria Żabczyńska odniosła (opisane wyżej), decydujące w zasadzie o miejscu bocheńskiego zespołu zwycięstwo w walce z Wojciechem
Gawędą (60 kg), a ukoronowaniem tego sukcesu była piękna walka Wiktora Matykiewicza z Bartłomiejem Chmielem. Bochnia na 5 kategorii wygrała cztery walki. MOSiR w sumie zdobył 22 punkty, Kraków 1.

Skład bocheńskiej drużyny: Mikołaj Filipek, Oliwia Wątorek, Damian Pławecki, Filip Oleksy, Wiktoria Żabczyńska, Rafał Gibała, Wiktor Matykiewicz. Trenerami drużyny MOSiR są Grzegorz Maj i Waldemar Kowalski.

Trener Grzegorz Maj spotykał się ze słowami uznania dla wyczynów swojej drużyny, która w opinii szkoleniowców innych zespołów szła jak burza. -To było zwycięstwo za zwycięstwem – mówił jeden z nich. – Macie bardzo silny zespół.-

Miejsca bochnian w walkach indywidualnych

I miejsce
Jakub Dyga MU11- 25 kg
Piotr Tobiasz MU11 – 38 kg/
Oliwia Wątorek FU15 – 48 kg
Wiktoria Żabczyńska FU15 – 63 kg

II miejsce
Antoni Juszczyk MU13 – 46 kg
Wiktor Matykiewicz MU15 – 66 kg
Maja Twardowska FU15 – 48 kg
Justyna Wojcieszek FU13 – 30 kg

III miejsce
Bianka Horawska FU11 – 39 kg
Igor Dziadowiec MU15 – 38
Mikołaj Filipek MU15 42 kg
Szymon Mierzwiński MU11 – 44 kg
Hubert Płachczyński MU11 – 49 kg
Damian Pławecki MU15 55 kg

V miejsce
Krzysztof Baniak MU15 42 kg
Bartosz Król MU13 – 34 kg
Mikołaj Nalepka MU15 – 38 kg
Filip Oleksy MU15 55 kg
Oliwer Żelichowski MU15 – 46 kg

VII miejsce
Samuel Stawiarz MU11 – 28 kg

W Turnieju swoich sił próbowali również bochnianie: Filip Alfawicki, Katarzyna Alfawicka, Norbert Alfawicki, Michał Ćwik, Rafał Gibała, Maciej Kumor, Szymon Mazurkiewicz, Dominika Miś, Fryderyk Sowa, Jakub Struzik, Michał Trojan.

Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, medalami i dyplomami.Zwycięzcy indywidualni otrzymali medale, dyplomy, drobne upominki.Nagrodzeni wyjechali z koszulkami reklamującymi turniej oraz woreczkami soli – pamiątką z Kopalni. Rozdano też liczne gadżety, które mają wpłynąć na promocję miasta Bochnia oraz instytucji i firm wspierających Turniej. Zwycięzcom medale i nagrody po zakończeniu pierwszego dnia Turnieju wręczał gość specjalny Rafał Kubacki i sędzia główny Paweł Maślej. W drugim dniu stojących na podium dekorowały
przedstawicielki Towarzystwa Sportowego MOSiR – obecna prezes Maria Tworzydło, jej zastępca Bogumiła Sroka- Barbach oraz była prezes TS Danuta Dobranowska.

Miłym akcentem kończącym pierwszy dzień zawodów był konkurs z nagrodami, tradycyjne już losowanie Szczęśliwego Numerka. Każdy z uczestników turnieju miał szansę wygrać ciekawe nagrody. Główną była kamera internetowa. Poza nią wylosować można było liczne akcesoria sportowe.Zawodnicy mogli również w trakcie dwóch dni trwania zawodów zwiedzić bocheńską Kopalnię Soli.

– Należy podkreślić, że co roku Turniej organizowany jest przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu trenerów, starszych zawodników bocheńskiej sekcji judo oraz rodziców naszych wychowanków -/ mówi Sabina Bajda. – Jest to praca nie do przecenienia. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozsławienia naszego Turnieju. Ogromne podziękowania kieruję również do Partnerów Turnieju. Wielu z nich od lat wspiera tę wspaniałą imprezę sportową.

Partnerzy Turnieju: Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna Oddział w Tarnowie, Pharma C Food Sp. z o.o. Niepołomice, Stalprodukt – SERWIS Sp. z o.o., Stalprodukt – Wamech Sp. z o.o., Stalprodukt – MB Sp. z o.o., Firma Handlowo-Usługowa DOMEK, E-KOM- BUD Spółka Jawna,Krakowski Bank Spółdzielczy, Bollarus SA, TTM Tomasz Tobiasz, Grupa kapitałowa Bell, CONTIMAX S.A., Komputeria.eu ,
Sklep i zakład zegarmistrzowski L.J. Kruk Bochnia, EUROSTAL-POŁUDNIE Spółka Jawna, Master Camp, AQUER Spółka Jawna.