Surowe kary dla działaczy, sędziów i piłkarzy po meczu w Buczu

749 0

Wydział Dyscypliny OPZN w Tarnowie wydał werdykt w sprawie kontrowersji jakie pojawiły się wokół zaległego meczu 21 kolejki V ligi, w którym Olimpia Bucze podejmowała Strażaka Mokrzyska. Na boisku wygrała drużyna z Mokrzysk 1-4, co stawiało Olimpię w trudnej sytuacji przed ostatnim meczem ligowym. Ekipie z Buczu groziła degradacja. Gospodarze mimo porażki liczyli na wygraną, gdyż w protokole meczowym zapisano, że w 82 minucie meczu nastąpiła zmiana w zespole gości w wyniku której na boisko kosztem młodzieżowca wszedł senior. Jako, że na placu gry pozostać miał tylko jeden zawodnik gości poniżej 21 lat, Olimpia mogła oczekiwać walkowera.

Sprawa szybko jednak zaczęła własne życie po tym, jak pojawiły się wśród kibiców opinie (między innymi na stronie Strażaka oraz innych klubów), że zmiana – która miała być podstawą do wymierzenia walkowera – nie miała miejsca. Kilka dni później otrzymaliśmy od kibiców prośby, aby zająć się tą sprawą. Wykonaliśmy kilka telefonów, czego efektem był materiał, który możecie przeczytać TUTAJ. Pojawił się on w dniu przesłuchania działaczy oraz arbitrów meczu w siedzibie OZPN w Tarnowie, który zapewne wobec równoległych powiadomień o możliwych nieprawidłowościach wszczął postępowanie wyjaśniające.

Przeanalizowano dokumenty, przesłuchano świadków. Na werdykt – podkreślmy nieprawomocny – musieliśmy czekać ponad dwa tygodnie. Dzisiaj na naszą skrzynkę mailową wpłynęła wiadomość z tarnowskiego okręgu o decyzjach dyscyplinarnych wobec działaczy, zawodników i sędziów. Wszyscy zainteresowani mają prawo do odwołania się od decyzji Wydział Dyscypliny. Poniżej treść podjętych decyzji, które możecie również znaleźć na stronie OZPN

Mecz z dnia 15.06.2017 r. pomiędzy drużynami Olimpia Bucze – Strażak Mokrzyska wynik z boiska 1:4 został zweryfikowany jako obustronny walkower.

Uzasadnienie:

zgodnie z paragrafem 15 punkt 7 Regulaminu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej dla IV Ligi i Klas Niższych: „W przypadku naruszenia przepisów przez obie drużyny zostaną one ukarane obustronnym walkowerem.”

zgodnie z paragrafem 15 punkt 11 Regulaminu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej dla rozgrywek Seniorów IV Ligi i Klas Niższych: „Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z zasadami fair play, etyki sportowej i uczciwej rywalizacji, stwierdzona w czasie rozgrywek o mistrzostwo danej klasy rozgrywkowej lub o puchar, przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku – spowoduje, przy uwzględnieniu sprawozdania obserwatora lub innego przedstawiciela ZPN wszczęcie przez właściwy organ prowadzący postępowania dyscyplinarnego i wymierzenie kar określonych w regulaminie dyscyplinarnym PZPN.”

Stąd wynika, że Olimpia spada do strefy spadkowej i w przyszłym sezonie rywalizować będzie w A klasie. Ale to jeszcze nie koniec. OZPN w Tarnowie na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN przyjął, że działacze i zawodnicy otrzymają kary dyscyplinarne za „nieuczciwe zachowanie mające wpływ na wynik meczu” Olimpia Bucze – Strażak Mokrzyska.

Działacze sportowi:
– Józef Woda (Strażak) kara finansowa 5 000 zł oraz zakaz pełnienia funkcji sportowych na okres 5 lat
– Ireneusz Cisak (Strażak) kara finansowa 2000 zł oraz zakaz pełnienia funkcji sportowych na okres 2 lat
– Czesław Borowiec (Olimpia) – kara finansowa 5 000 zł oraz zakaz pełnienia funkcji sportowych na okres 5 lat

Zawodnicy:
Sebastian Mularz (Strażak) – dyskwalifikacja czasowa do 30.06.2018 r
Łukasz Zachara (Strażak) – dyskwalifikacja czasowa do 30.06.2018 r.

Klub Olimpia Bucze został ukarany odjęciem w sezonie 2017/2018 – 10 punktów

Sędziowie zostali ukarani z kolei „za dokonanie nieprawdziwego zapisu zdarzeń” :

– Mariusz Stolarz (KS Brzesko) – dyskwalifikacja 2 lata oraz zakaz pełnienia funkcji sportowych na okres 5 lat
– Seweryn Kozub (KS Brzesko) – dyskwalifikacja 1 rok.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *