Ostatecznie – awanse i spadki w niższych ligach – aktual.

Sezon zakończył się blisko trzy tygodnie temu. Dopiero jednak decyzja OZPN w Tarnowie o przyznaniu obustronnego walkowera w meczu Olimpia Bucze – Strażak Mokrzyska ostatecznie wyjaśniły kwestię spadków i awansów w sezonie 2016/2017.

IV liga

W czwartej lidze rywalizowało 16 drużyn, z czego cztery: BKS Bochnia, GKS Drwinia, Sokół Borzęcin i Jadowniczanka reprezentowały nasz region. Rozgrywki wygrała Limanovia, która otrzymała prawo gry w barażach o trzecią ligę. Niestety nie udało jej się wywalczyć awansu do ligi wyżej przegrywając dwumecz z Wiślanami. Najwyżej spośród zespołów z naszego regionu został sklasyfikowany GKS Drwinia – 8. miejsce, dwa miejsca niżej zameldował się BKS Bochnia. Ostatnie dwa miejsca w lidze zajęły niestety „nasze” : Jadowniczanka i Sokół. Brak awansu Limanovii spowodował, że do piątej ligi spadły nie trzy, a cztery zespoły. Do ostatnich trzech: Jadowniczanki, Sokoła i Skalnika dołączył Orkan Szczyrzyc. W przyszłym sezonie w czwartej lidze zagrać miały dwie drugie drużyny zespołów ekstraklasowych: Sandecja II Nowy Sącz oraz Termalica II Bruk Bet Nieciecza. Zespół z Niecieczy zrezygnował jednak z awansu i w jego miejsce pojawi się Tuchovia Tuchów. Do tercetu nowych dołączył Polan Żabno po rocznej banicji w piątej lidze oraz Olimpia Pisarzowa.

V liga – grupa I

Rozgrywki piątej ligi zostały zdominowane przez Polan Żabno, który na mecie rozgrywek miał aż 16 punktów przewagi nad drugą w tabeli Rylovią (na marginesie: Rylovia po bardzo słabej jesieni, wiosną zanotowała drugi wynik w lidze -29 pkt- ustępując Polanowi tylko o punkt). Podopieczni Piotra Brożka wrócili do IV ligi po tym jak rok wcześniej zostali z niej zdegradowani. Sprawę degradacji z piątej ligi utrudniały komplikacje dyscyplinarne związane z meczem Olimpia Bucze – Strażak Mokrzyska (o tym Tutaj). Po ich rozstrzygnięciu wiemy już, że do klasy A zostały zdegradowane zespoły: Olimpia Bucze, Naprzód Sobolów, Dunajec Mikołajowice, Górnik Siedlec.
W nowym sezonie w rozgrywkach piątej ligi – grupie I obejrzymy beniaminków: Tarnavię Tarnawa, GOSiR Rzezawiankę Rzezawa oraz Sokół Maszkienice.

A klasa Bochnia

Z bocheńskiej klasy A do ligi okręgowej awansowały dwa zespoły: GOSiR i Tarnavia (ta druga ze względu na korzystny bilans punktowy wśród zespołów z drugiego miejsca w A klasach okręgu tarnowskiego). Drużyna z Rzezawy od lat starała się o grę w wyższej klasie rozgrywkowej, jednak dopiero po kilku podejściach udało jej się osiągnąć cel. Warto odnotować, że długo w walce o awans była Borkowianka, dla której obecny sezon był kolejnym nieudanym podejściem do wywalczenia promocji. Z ligą pożegnała się Polanka Nieszkowice oraz Czarni Kobyle. Pierwsi wycofali się w połowie rundy rewanżowej, drudzy pożegnali się z ligą wraz ze spadkiem Naprzodu Sobolów z piątej ligi. W przyszłym sezonie w bocheńskiej Serie A zobaczymy – oprócz spadkowiczów: Naprzodu i Górnika – również dwie najlepsze drużyny B-klasy: Orła Cikowice i Błyskawicę Proszówki.

A klasa Brzesko
Podobnie jak GOSiR, Sokół Maszkienice minionym sezonem zakończył kilkuletnie starania o awans do ligi wyżej. Drużyna Jana Kargula pewnie zameldowała się jako pierwsza na mecie sezonu z przewagą siedmiu punktów nad drugą Arkadią. Spośród spadkowiczów z piątej ligi, w brzeskiej A -klasie zagra tylko Olimpia Bucze – i to z bagażem dziesięciu ujemnych punktów. Dunajec Mikołajowice wystąpi z kolei w nowym sezonie w tarnowskiej A klasie. Przenosiny Dunajca spowodowały, że z A do B klasy spadli Błękitni Przyborów, którzy wycofali się z rozgrywek w trakcie sezonu oraz LKS Uszew. Z B klasy awansowały zespoły: Iskry Łęki oraz Strażaka II Mokrzyska.