V liga. Do Dunajca i Górnika dołączył Naprzód i …

746 0

Regulamin rozgrywek przewiduje, że z V ligi do A klasy zostają relegowane zespoły z miejsc 13 i 14. Te już kilka kolejek temu zostały definitywnie przypisane odpowiednio Dunajcowi Mikołajowice oraz Górnikowi Siedlec. Przepisy związkowe przewidziały jednakże, że w sytuacji gdy z ligi wyżej spadną do V ligi kolejne zespoły, o taką sama ilość należy zwiększyć ilość drużyn zdegradowanych z ligi okręgowej do klasy A. W związku z zajęciem ostatnich miejsc w czwartoligowych rozgrywkach przez Sokoła Borzęcin i Jadowniczankę, oba te kluby w przyszłym sezonie wystartują w V lidze. Zatem tę klasę rozgrywkowa muszą opuścić kolejne dwa zespoły, które zajęły miejsca 11 i 12.

Przed ostatnią kolejką o uniknięcie degradacji walczyły cztery zespoły: Pagen Gnojnik (9 miejsce, 32 pkt), Dunajec Zakliczyn (10., 31 pkt), Naprzód Sobolów (10., 30 pkt) i Olimpia Bucze (11., 29 pkt). Warto tutaj wtrącić jedną uwagę. Otóż w czwartek 15 czerwca rozegrany został zaległy mecz 21 kolejki, w której Olimpia podejmowała Strażaka. W 83 minucie przy stanie 1-3 dla gości (mecz zakończył się wynikiem 1-4) goście przeprowadzili zmianę w wyniku której z boiska zszedł młodzieżowiec (czyli zawodnik który: w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia lub zawodnik młodszy, w tym wypadku Sebastian Mularz rocznik 1996), a za niego na boisko wbiegł senior. Na boisku pozostał tylko jeden zawodnik urodzony nie później niż w roku 1996 (bramkarz Tomasz Jagiełka, rocznik 1998 – dane za serwisem laczynaspilka.pl). Jako, że Regulamin określa, że V lidze w jednej drużynie na boisku musi przebywać minimum dwóch młodzieżowców, najpewniej Strażaka Mokrzyska czeka kara w postaci walkowera. Strażak o utrzymanie martwić się nie musi, cenne trzy punkty w walce o utrzymanie trafią zapewne do Olimpii. Jeżeli tak też się stanie, a doświadczenie karze szukać takiego właśnie rozstrzygnięcia, Strażak jako klub, który co najmniej przyzwoicie wygląda pod względem organizacyjnym, zwyczajnie się skompromituje.

Los chciał, że w ostatniej kolejce Dunajec rywalizował właśnie z Olimpią, a Pagen z Naprzodem. Pagenowi do utrzymania wystarczył remis, Naprzód musiał wygrać. Olimpia teoretycznie musiała wygrać z Dunajcem i liczyć na porażkę sobolowian w Gnojniku, ale w praktyce potencjalne punkty zdobyte ze Strażakiem spowodowały, że do utrzymania wystarczył jej remis. W Gnojniku Pagen potwierdził, że wysoka forma jaką prezentuje w końcówce sezonu (chociażby zasłużone zwycięstwo przed tygodniem z Okocimskim) nie była dziełem przypadku. Zespół Jarosława Ulasa rozbił aż 7-0 (po dwa gole Ulasa i Roberta Rubina) przeżywający tej wiosny problemy kadrowe, ale też i – jeśli wierzyć plotkom – wewnątrzklubowe, Naprzód. Sobolowianie przegrali pięć ostatnich spotkań. Jeszcze w połowie maja temat ich degradacji wydawał się być niemożliwy. Mieli już 30 punktów, o siedem więcej od Pagenu i siedem mniej od trzeciej Rylovii. Sztuką było roztrwonić ten dorobek…

O ile w meczu Pagenu z Naprzodem łatwo było wskazać faworyta, o tyle w Zakliczynie odbywał się najważniejszy dla obu zespołów mecz sezonu. Goście wyszli na prowadzenie w 18 minucie po golu Marka Handzlika w 18′ z rzutu karnego. Później napięcie jeszcze bardziej narastało. W 40 minucie czerwoną kartkę obejrzał Kacper Kania. Grający w osłabieniu goście długo utrzymywali prowadzenie. Dopiero w 78 minucie wyrównał Tomasz Pawłowski. Gospodarze mieli wszelkie atuty, aby ten mecz przechylić na swoja stronę – własne boisko, przewaga zawodnika, a jednak… Emocje w tym spotkaniu trwały do ostatniej minuty, tym bardziej, że w doliczonym czasie gry boisko – z powodu wykluczenia – opuścił kolejny z zawodników Olimpii – Marian Wawryka. Mimo to Olimpia w utrzymała cenny punkt, który – wszystko na to wskazuje – da jej utrzymanie w lidze.

Z rozgrywkami w V lidze pożegnał się również Górnik Siedlec oraz Dunajec Mikołajowice. Beniaminek z Siedlca przegrał w Rylowej 2-0 (dwa gole Dawida Smędy) i z dorobkiem 12 punktów zamknął ligową tabelę. Rylovia utrzymała pozycję wicelidera. Dunajec wraz z Olimpią Kąty urządził sobie ostre strzelanie, w którym padło aż osiem goli. Remis dał dwudziesty punkt Dunajcowi, z kolei Olimpia Kąty kończy sezon na szóstym miejscu z dorobkiem 39 punktów.

Okocimski Brzesko po zaskakującej, ale zasłużonej porażce z Pagenem, pokonał na wyjeździe i to aż 0-5 Orzeł Dębno. Hat-trickiem popisał się Łukasz Hajduga, który formą strzelecką nawiązał do czasów swojej gry w Gnojniku. Okocimski kończy sezon na trzecim miejscu. Więcej emocji zapowiada się w trakcie letniego okresu przygotowawczego, kiedy to w Brzesku nastąpić mają zmiany. Nieoficjalnie mówi się o tym, że z funkcji trenera seniorów zrezygnuje Marcin Manelski. Orzeł dzięki dobrej grze w trakcie środkowej części rundy zakończył rozgrywki na bezpiecznej siódmej pozycji.

Polan Żabno nie pozostawił złudzeń beniaminkowi z Radłowa i rozbił go aż 4-0 potwierdzając swoją dominację w zakończonym sezonie. Dwa gole dla gospodarzy strzelił Wojciech Kruk, który z dorobkiem 18 bramek został królem strzelców rozgrywek. Strażak pokonał na własnym boisku Olimpię Wojnicz 3-0. Udany sezon beniaminek – przynajmniej przez najbliższych kilka dni – zakończył na 4. lokacie. W przypadku ukarania Strażaka walkowerem za mecz z Olimpią Bucze, spadnie na szóstą pozycję.