IV liga. To już dzisiaj rusza nowy sezon 2021/22

718 0

Po krótkiej, trwającej zaledwie kilka tygodni przerwie, wracają zmagania w piłkarskiej IV lidze. W nowym sezonie nasz region reprezentować będą zaledwie dwa kluby: BKS Bochnia i Okocimski Brzesko. Na inaugurację oba zespoły zagrają na wyjazdach.

Sezon 2021/2022 będzie ostatnim, w którym w Małopolsce funkcjonować będą dwie grupy czwartej ligi. Od sezonu 2022/23 kluby będą rywalizować w jednej grupie liczącej 20 zespołów. Do nowej IV ligi, po zaczynającym się dzisiaj sezonie, awansuje po osiem najlepszym drużyn z grupy wschodniej i zachodniej IV ligi (razem 15 zespołów – jedna drużyna awansuje do III ligi w wyniku barażu). Do nowej czwartej ligi dołączą rezerwy Wisły Kraków oraz czterej spośród ośmiu mistrzów lig okręgowych wyłonieni z barażów (po dwa zespoły z grup wschodnich i zachodnich). Zespoły z miejsc 9-18 zagrają w przyszłym sezonie w jednej z dwóch nowo utworzonych V lig (wraz z przegranymi z barażów mistrzami lig okręgowych oraz wicemistrzami wszystkich ośmiu grup lig okręgowych). Zmiany powinny powinny podnieść poziom w IV lidze, co więcej awans do III ligi wywalczy rzeczywiście najlepsza drużyna tej ligi, a nie zespół, który lepiej przygotuje się do baraży. Miejmy nadzieję, że powołane struktury rozgrywek przetrwają dłużej niż kilka sezonów. Od samego mieszania herbata nie stanie się słodsza…

W tych nowych warunkach odnaleźć się będą musiały dwie drużyny z naszego regionu. Czy uda im się zakwalifikować do nowej IV ligi?

Brzeszczanie, którzy swój czwartoligowy status zawdzięczają awansowi Unii Tarnów do III ligi, sezon zainaugurują o godzinie 17 na boisku beniaminka IV ligi – Jarmuty Szczawnica. Kadra zespołu została wzmocniona, o czym niżej, niemniej jednak przed Okocimskim, tak jak i przed BKS trudne zadanie aby znaleźć się w górnej połowie ligowej tabeli i tym samym znaleźć miejsce wśród pozostałych zespołów IV ligi. W zespole Piwoszy doszło do kilku zmian w kadrze zespołu. Wśród nowych nabytków na pierwszy plan wyłania się Konrad Kuliszewski, o którego transferze do Brzeska z Wiślan Jaśkowice napisaliśmy TUTAJ. Z zespołu spadkowicza z IV ligi – Rylovii ekipę z Okocimia wzmocnił Chawkat Zakareya. Do zespołu dołączyli również Nikodem Śnieg i Arkadiusz Goryczka (po kontuzji kolana). Do zespołu Mateusza Pawłowicza wrócili również: zbierający bardzo pochlebne oceny za mecze w Centralnej Lidze Juniorów bramkarz Piotr Zagórowski, który dotychczas był wypożyczony do Wisły Kraków. Z wypożyczenia do rezerw Termaliki do Brzeska wraca także napastnik Dawid Lizak (Termalica Bruk-Bet II Nieciecza).

Z zespołem pożegnali się Kacper Ciuruś (Garbarnia Kraków), Michał Grzesicki (Tymon Tymowa), Karol Jurkiewicz (GKS Drwinia) oraz Jakub Ogar (Turbacz Mszana Dolna). Z Po wznowieniu kariery piłkarskiej, buty na piłkarskim kołku zawiesił Mateusz Wawryka.

W zespole beniaminka IV ligi doszło do solidnych wzmocnień zespołu. Kadrę Jarmuty zasilili zawodnicy pozyskani z lokalnych, wyżej sklasyfikowanych zespołów: Dawid Możdżeń, David Sidorczuk, Oskar Kamiński, Kamil Giełczyński, Jakub Styrenczak, Sebastian Adamczyk, Mateusz Dyląg. W rozmowie z portalem Podhaleregion.pl trener beniaminka – Jacek Pietrzak – stwierdził, że na jego zespole nie ciąży żadna presja, a ewentualny spadek z IV ligi w żaden sposób nie wpłynie na dalszą politykę klubu.

Bochnianie zainaugurują sezon na boisku Skalnika Kamionka Wielka. Niespełna dwa miesiące temu drużyna Jarosława Ulasa pewnie pokonała tam Skalnika 0-3 po golach Harvey’a Browne’a. Czerwcowe zwycięstwo wieńczące bardzo dobrą rundę w wykonaniu Bocheńskiego KS zamykało trudny sezon, w którym klub z ulicy Parkowej musiał usilnie zabiegać o uratowanie dla Bochni IV ligi. Bochnianie przystępują do nowego sezonu w nieco zmienionym składzie. Z zespołem pożegnało się kilku zawodników, w tym skrzydłowy Aliba Lando, czy też uniwersalny Ernest Świątek mogący grać w linii ataku, pomocy bądź obrony. Pierwszy reprezentować będzie barwy Startu Krasnystaw (IV liga lubelska), drugi udał się do występującego w okręgówce Strażaka Mokrzyska, którego trenerem jest Janusz Piątek. Poza nimi w barwach BKS nie zobaczymy Łukasza Sikory, Nathana Bertuola (Limanovia), Dawida Grzyba (Błyskawica Proszówki), Kamila Lekkiego, Maksima Karmazina, Patryka Zająca. Ubytki będą starali się godnie zastąpić Jakub Jastrzębski, który do Bochni przeszedł z Błękitnych Bodzanów oraz obcokrajowcy – Chibueze Longinus Onwudi z Pcimianki Pcim oraz zgłoszony w piątek doświadczony i znany w naszym regionie Karamo Sane. Senegalczyk (TUTAJ nasz wywiad z tym zawodnikiem z roku 2012) przed 9 laty reprezentował barwy trzecioligowej Szreniawy, wcześniej i później czwartoligowej Sparty Kazimierza Wielka.

Drużynę Skalnika wzmocnili przed nowym sezonem pięciu nowych zawodników: Szymon Nika, Krzysztof Tarasek, Piotr Pazgan, Kamil Kwarciński, Łukasz Różański. Gospdoarze dzisiejszego meczu liczą na efektowne rozpoczęcie sezonu. My mamy nadzieję, że te nadzieje zostaną właściwie zweryfikowane przez bocheńską drużynę.

Program 1. kolejki IV ligi:

sobota 7 sierpnia:

Jarmuta Szczawnica – Okocimski Brzesko 17:00
Skalnik Kamionka Wielka – BKS Bochnia 18:00
Radłovia Radłów – Bruk-Bet Termalica II Nieciecza 11:00
Białka Tatrzańska – Sokół Słopnice 17:00
Tarnovia Tarnów – Limanovia Limanowa 17:00
Poprad Muszyna – Metal Tarnów 16:00
Lubań Maniowy – Wolania Wola Rzędzińska 16:00

niedziela 8 sierpnia
Dunajec Zakliczyn – Wierchy Rabka Zdrój 17:00
Kolejarz Stróże – Glinik Gorlice 18:00

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *