Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie?

823 0

Jazda na rowerze nawet w małych ilościach wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie i całe ciało podróżnika. Warto zatem zdecydować się na wycieczki rowerowe w regularnych odstępach czasu, szczególnie w sezonie letnim, kiedy warunki pogodowe zdecydowanie temu sprzyjają. Sklepy rowerowe oferują dzisiaj cały przekrój różnego rodzaju rowerów, a więc każdy bez problemu znajdzie dopasowany do swoich potrzeb sprzęt.

Idealne rozpoczęcie dnia
Nie bez powodu wszyscy sportowcy i trenerzy zalecają wysiłek fizyczny z samego rana. Ćwiczenia pobudzają i poprawiają krążenie, a jednocześnie stymulują do pracy w ciągu dnia. Nawet krótka przejażdżka rowerem z rana doda nam zastrzyk adrenaliny, który będzie nam towarzyszył przez cały dzień, zmotywuje do działania i podejmowania dobrych decyzji.

Poprawia zdrowie psychiczne
Lekki wysiłek fizyczny, jakim jest jazda na rowerze pomaga ludziom radzić sobie z codziennością, która nie zawsze jest kolorowa. Można podczas niej odreagować stres, pozbyć się lęku, „wyczyścić” głowę. Prowadzenie pojazdu poprawia skupienie i świadomość aktualnej chwili. To wpływa na lepszą koncentrację w ciągu dnia i odwraca uwagę od negatywnych myśli. Dodatkowo, podczas ćwiczeń uwalniane są endorfiny, które wpływają na poczucie szczęścia.

Spalone kalorie
Ruch spala kalorie, które dostarczane są organizmowi wraz z pożywieniem. Podczas godzinnej jazdy można zgubić nawet do 800 kcal. Regularnie jeżdżąc na rowerze, można w łatwy sposób utrzymać prawidłową masę ciała. Przy odpowiedniej diecie jest to również doskonała pomoc w odchudzaniu. Co ważne, rower jest znacznie mniej obciążający niż np. bieganie, dlatego nadaje się nawet dla osób ze znaczną nadwagą lub problemami ze stawami.

Wzmacnia mięśnie
Jazda na rowerze pobudza do pracy wiele grup mięśniowych. Oddziałuje na łydki, uda, pośladki, a także na mięśnie brzucha i rąk. Dobrze wpływa na mięśnie podtrzymujące cały kręgosłup. W rezultacie efektem regularnych przejażdżek może być lepsza postawa i sylwetka, zwiększona siła, a także pozbycie się problemów z kręgosłupem. Co istotne, jednoślad nie obciąża stawów, dlatego jazda nim jest doskonałym rozwiązaniem dla osób skarżących się na ich bóle.

Poprawia krążenie
Regularna jazda na rowerze zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych. Dzięki głębokiemu oddychaniu w trakcie jazdy, krew w całym ciele jest idealnie dotleniana. Daje to możliwość dodatkowego wspomagania faz oddechowych przez mięśnie obręczy barkowej. Podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych.

Szukasz profesjonalnego sklepu rowerowego? Sprawdź roweroweprzymorze.pl.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *