Klasa okręgowa. Naprzód górą w hicie, niski lot Sokołów

505 0

Za nami niezwykle interesujące mecze 19. kolejki oraz jedno zaległe starcie odwołanej z powodu trudnych warunków atmosferycznych 17. serii gier. Niespodzianek nie brakowało, a sytuacja w tabeli uległa sporej zmianie, bo tym razem całkiem udany weekend zanotowało kilka słabszych ekip.

19. kolejka

sobota 22 kwietnia
Rylovia Rylowa 2–1 Sokół Maszkienice

Krzysztof Sikora 48′, Tomasz Wojewoda 87′ (k.) – Tomasz Kozieł 43′

Starcie rozczarowujących ostatnio ekip lepiej rozpoczęli czekający nadal na zwycięstwo w rundzie rewanżowej goście. Prowadzenie do przerwy zapewnił im gol Tomasza Kozieła, zdobyty po strzale z rzutu wolnego i odbiciu od jednego z rywali. Sokół nie zdołał wykorzystać danej przez los szansy i w drugiej połowie znów zawiódł, a miejscowi przejęli inicjatywę. Szybko do wyrównania doprowadził Krzysztof Sikora, a w decydującym momencie spotkania rzut karny wykorzystał Tomasz Wojewoda. Po dwóch porażkach z rzędu zespół Piotra Stawarza zanotował trzecie wiosenne zwycięstwo, nie zdołał powrócić na podium. Nie ma obecnie na nim również Sokoła, po kolejnym niepowodzeniu zajmuje teraz 4. pozycję.

Błyskawica Proszówki 1–2 Naprzód Sobolów
Karol Filipek 49′ – Mikołaj Ruchałowski 24′, Tomasz Sotoła 72′

Starcie dwóch rozpędzonych ekip nie zawiodło oczekiwań. Goście objęli prowadzenie po ładnym strzale z dystansu Mikołaja Ruchałowskiego. Po przerwie miejscowi podkręcili tempo, co zaowocowało golem zdobytym po rzucie wolnym. Obie strony chciały przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, a ostatecznie ta sztuka udała się gościom. Bohaterem został Krystian Pilch, który zwiódł rywali i dograł do Tomasza Sotoły, a doświadczony gracz ustalił wynik rywalizacji. Wygrana zapewniła Naprzodowi chwilowy awans na 2. miejsce.

LKS Poręba Spytkowska 1–1 Arkadia Olszyny
Mateusz Bieniek 88′ – Michał Waśko 90+2′

Interesująco zapowiadający się mecz dwóch bardzo solidnych w tym sezonie ekip nie należał być może do najciekawszych, ale emocjonujący finisz zrekompensował widzom brak wielu bramek. Miejscowi objęli prowadzenie pod koniec regulaminowego czasu gry, gdy piłkę do bramki posłał Mateusz Bieniek. Beniaminek nie poddał się i tuż przed końcem odpowiedział zdobytym po zamieszaniu w polu karnym golem Michała Waśki. Obie drużyny utrzymały miejsca w górnej połowie tabeli, ale będzie im trudno przebić się wyżej. Większe szanse ma LKS, który wciąż do rywali z podium traci zaledwie 6 punktów.

Strażak Mokrzyska 3–2 Ceramika Muchówka
Marcin Duch 2′, 16′, Tomasz Król 90+7′ – Jakub Stabrawa 6′, Marcin Kukla 10′

Drużyny poszły na wymianę ciosów i już po nieco ponad kwadransie było 2-2. Potem tempo nieco spadło, a obie strony zaczęły grać uważniej. Wynik pozostał niezmieniony niemal do samego końca, ale w doliczonym czasie gry prowadzenie gospodarzom zapewnił strzałem z rzutu wolnego Tomasz Król. Wygrana ekipy Tomasza Rogóża bardzo zbliżyła ją do utrzymania na kolejny sezon, bo trudno wyobrazić sobie, by większość rywali z dolnej połowy tabeli tak wyraźnie poprawiła formę, by jeszcze była w stanie ją wyprzedzić.

Orzeł Dębno 3–0 Szreniawa Nowy Wiśnicz
Szymon Michałek 48′, Artur Hebda 68′, (k.), Marcin Furmański

Pierwszą połowę goście przetrwali jeszcze bez strat, ale już od początku drugiej nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Szybko po wznowieniu zespołowy atak wykończył Michałek, potem „jedenastkę” wykorzystał Hebda, a wynik po rozegraniu rzutu wolnego ustalił Marcin Furmański. Lider zanotował kolejny świetny występ i powiększył swój dorobek, natomiast goście po chwilowej zwyżce formy na start rundy znów nie błyszczą, przez co pozostają w gronie drużyn najpoważniej zagrożonych spadkiem.

niedziela 23 kwietnia
Novi/Rzezawianka Rzezawa 4–1 Sokół Borzęcin Górny
Arkadiusz Żurawski 1′, Damian Żurawski 3′, Mateusz Klesiewicz 14′, Dariusz Sekman 58′ – Albert Madej 80′

Typowe spotkanie „o 6 punktów” potoczyło się po myśli beniaminka. Piorunujący start Rzezawianki przyniósł jej 3 szybkie gole, na co goście nie znaleźli odpowiedzi, nie licząc honorowego trafienia pod koniec meczu. Na razie zarówno Rzezawianka, jak i Sokół mają jedynie po 13 punktów, przez co zamykają stawkę, ale po tak udanym występie beniaminek na pewno zyska trochę pewności siebie.

Victoria Porąbka Uszewska 4–2 Jadowniczanka Jadowniki
Przemysław Łazarz 12′, Jan Pałucki 17′, Dariusz Łazarz 23′, Jakub Bryl 35′ – Michał Żak 14′, Jarosław Ulas 76′

Obie drużyny szybko zdobyły po golu, jednak dwa ostatnie kwadranse pierwszej połowy należały wyraźnie do gospodarzy, którzy szybko dołożyli kolejne 3 trafienia, co zapewniło im kontrolę nad przebiegiem rywalizacji. Przyjezdni jeszcze próbowali walczyć, ale zdołali już tylko nieco zmniejszyć rozmiary porażki i po kolejnym słabym występie drużyna z Jadownik spadła na 9. miejsce. beniaminek awansował na 11. pozycję i pierwszy raz od dawna może myśleć z optymizmem o kolejnych meczach, bo jego szanse na wywalczenie utrzymania wyraźnie wzrosły.

17. kolejka

środa 26 kwietnia
Błyskawica Proszówki 3-1 Ceramika Muchówka

Piotr Filipek 18′, 46′, Krzysztof Styrna 88′ – Marcin Kukla 55′

Miejsce w tabeli sugerowało, że wyraźnie większe szanse na zwycięstwo miał zespół Mateusza Cieśli, jednak z drugiej strony w obecnej kampanii to Ceramika mogła pochwalić się lepszym bilansem w meczach wyjazdowych (4-2-3) niż Błyskawica domowych (2-2-5). Tym razem do niespodzianki nie doszło i gospodarze odnieśli dość pewne zwycięstwo, choć droga do niego nie była prosta. Wprawdzie po dwóch bramkach Piotra Filipka już na początku drugiej połowy było 2-0, ale chwilę później czerwoną kartką ukarany został bramkarz Krystian Stary, a goście zdobyli bramkę kontaktową. Ceramika nie potrafiła jednak postawić kolejnego kroku, a w końcowym fragmencie rywale podwyższyli na 3-1. Trener Bartłomiej Hołyst nie zdołał ograć swojej byłej drużyny i po kolejnej porażce jego ekipa znalazła się w niezbyt ciekawym położeniu, bo ma już dość niewielką przewagę nad przeciwnikami ze strefy spadkowej. Błyskawica awansowała na 2. miejsce.

1. Orzeł Dębno 18 43 53-14
2. Błyskawica Proszówki 19 36 39-29
3. Naprzód Sobolów 18 36 43-28
4. Sokół Maszkienice 18 34 38-25
5. Rylovia Rylowa 18 33 42-19
6. LKS Poręba Spytkowska 18 30 30-29
7. Arkadia Olszyny 18 25 33-40
8. Strażak Mokrzyska 18 23 39-38