Niższe ligi bez młodzieżowców?

Małopolski Związek Piłki Nożnej miał we wtorek zadecydować, że od nowego sezonu w rozgrywkach piłkarskich w od czwartej ligi w dół nie będzie obowiązku wystawiania w meczach tak zwanych młodzieżowców, czyli zawodników, którzy nie ukończyli 21 roku życia.

Jak podał portal futmal.pl, od nowego sezonu w rozgrywkach IV ligi, ligi okręgowej i A-klasy nie będzie wymagane uczestnictwo w zawodach piłkarskich zawodników o statusie młodzieżowca (czyli zawodnika, który nie ukończył 21 lat). Przypomnijmy, w poprzednich rozgrywkach w IV i V lidze w tym samym czasie na boisku musiało przebywać w danej drużynie przynajmniej dwóch młodzieżowców, a w A klasie – jeden. Zmiana przepisów już budzi dyskusje. Decydenci broniąc swojej decyzji wskazują, że zniesienie limitu młodzieżowców był wynikiem wniosków klubów i trenerów. Co więcej, rzecznik MZPN – Jerzy Nagawiecki -w rozmowie z portalem wadowice24.pl wskazuje, że stwarzanie okresu ochronnego dla młodych zawodników, którzy skończyli wiek juniora (czyli mają 19 lat) w postaci instytucji młodzieżowca nie powinien mieć miejsca. Albo ktoś jest dobry jak był Lubański czy Messi, albo nie. – powiedział rzecznik MZPN.

Czas pokaże, czy zmiana ta przyniesie korzyść rodzimemu piłkarstwu, czy podniesie się – w dłuższej perspektywie czasowej – poziom rozgrywek, czy zmiana ta odbije się na ilości młodzieży wprowadzanej do piłki seniorskiej? Jak radzić sobie będę małe kluby, które produkowały młodych zawodników do gry w wyższych rozgrywkach?

Inną nowinką w sezonie 2017/2018 będzie zwiększenie liczby zmian w trakcie meczu. Zamiast dotychczasowych czterech trenerzy będą mogli przeprowadzić ich aż pięć. To i tak mniej niż na Śląsku, gdzie w niższych ligach będzie można przeprowadzić aż siedem zmian w trakcie jednego spotkania.

Źródło: futmal.pl, wadowice24.pl, własne